image
Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrik ve makine mühendis. Alternatif akım (AC) elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’da dünyaya geldi. İnanılmaz bir hafızası vardı. Altı dili çok rahat konuşabiliyordu. Gratz’daki Bilim Enstitüsü’nde 4 yıl Matematik, Fizik ve Mekanik okudu. Ama onun esas ilgi alanı elektrik oldu.

O dönemlerde elektrik henüz emekleme dönemini yaşayan çok yeni bir bilim dalı durumundaydı. Babası papazdı. Annesinin okuması yazması yoktu ancak pratik ev aletleri icatları yapan bir kadındı. Reşit olduğunda gerçek soyadı Draganic’i değiştirerek Tesla yapmıştır.Abisini bir at kazasında kaybettikten sonra bir takım sağlık problemleri oluştu ve şizofreniye yakın bir teşhis kondu. Tesla bu sorunu aşarak sağlığına tekrar kavuştu.

Annesinin destekleriyle fizik ve matematikte bilgisini arttırdı ve Graz’daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi’nde eğitim aldı. Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyanca'yı da öğrendi.

Prag'daki eğitimini 1880’de bitirdikten sonra, Budapeşte’de yüksek lisans yaparken, profesörüyle alternatif akımın özelliklerini tartıştı. Sonra bir Paris telefon şirketinde çalışmaya başladı. Burada doğru akım motorları ve dinamolar konusunda geniş ve önemli tecrübeler edindi. Burada  döner makineleri korumak için regülatörü icat etti. 1884 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. New York'ta kısa bir süre Edison Machine Works'te çalıştı.

Nikola Tesla aynı zamanda Dünya'nın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamıdır. İyonosfer, 19. yüzyılda keşfedildi, Nikola Tesla'yı ilgilendiren en önemli özelliği ise elektrik enerjisinin ve radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamasıydı.

Otomobillerde kullanılan ilk hızölçeri de Tesla icat etti. Ömrü boyunca 800 icadın patentini aldı. 7 Ocak 1942 tarihinde 86 yaşında hayata veda etti.
 
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogPARMAK İZİ
Sonraki BlogHEİMLİCH MANEVRASI

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.