image
Dünyanın en zengin insanları arasında olan Microsoft şirketi kurucularından Bill Gates kimdir? Detaylı biyografisi yazımızda. Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates, 28 Ekim 1955 yılında Seattle’da doğmuştur. Annesi öğretmen babası avukat olan Bill Gates, zengin bir ailenin çocuğudur. Elindeki kaynakları doğru bir şekilde kullanmayı başardığından bugün dünyanın sayılı zenginleri arasında yer almaktadır.

Vizyon, şans ve çok çalışmanın bir eseri olan başarı hikayesi ile "her eve bir bilgisayar sokabilmek" vizyonunu dünyaya getirmiş olan Bill Gates, 1975 yılında Microsoft’u kurarak kısa zaman içinde dünyanın sayılı multimilyarderlerinden biri haline geldi.

Arkadaşı Paul Allen ile beraber bilgisayar yazılımları üzerine çalışmalar yapıyorlardı. Bütün boş vakitlerine bilgisayar başında geçiriyorlardı. Bir şirketin büyük bilgisayarlarını parasız kullanabilmek adına kullanıcılar için yazılım hatalarını buluyorlardı. Bu sayede, yazılım üzerinde giderek uzmanlaşmaya başladılar. Ve bu iki arkadaş 1972 yılında ilk şirketlerini; Traf-O-Data’yı kurdular. Bu şirket kapsamında trafik sayım ve kontrolü için yazılım ürettiler ve yaklaşık 20.000 dolarlık satış yaptılar.
 
 

Bill Gates, SAT (Amerika akademik yeterlilik sınavı) sınavından 1600 puan üzerinden 1590 almıştı ve babasının da yönlendirmesiyle Harvard’da hukuk fakültesi okumak için Seattle’den ayrıldı. Yine de zamanının büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirmeye devam ediyordu. Bilgisayara olan ilgisi hiç azalmıyordu.

Arkadaşı Paul Allen ona bir makale gösterdiğinde içindeki bilgisayar ilgisi yeniden alevlendi. Makalede dünyanın ilk mikrobilgisayarı Altair 8800 hakkında bilgiler vardı ve yazılım sıkıntısı olduğu yazmaktaydı. Bunun üzerine şirketi arayan Bill Gates elinde BASIC formunda, bilgisayarlarına uygun bir program olduğunu söyledi. Ancak program tam olarak ortada yoktu. Şirket bu teklifle ilgilenince iki arkadaş Harward laboratuarlarında çalışmalarına süratle başladılar. Gates ve Allen’in 1974 yılında Altair için geliştirdikleri Basıc benzeri yazılım ile bilgisayar kullanıcıları için yazılım yazabilir hale geldiler. 8 hafta içinde Allen ve Gates, programlarını yazmayı başardı ve MITS’e gösterdiler. MITS ise bu programı Altair BASIC adı altında dağıtmayı ve pazarlamayı uygun buldu. Altair ile gelen başarı, Bill Gates ve Paul Allen’a kendi yazılım şirketlerini kurmaları için güçlü bir ilham kaynağı oldu. Ve hayatlarında köklü değişimler yapmaya başladılar. Bill Gates Harward öğrenimini bırakarak Paul Allen ile Meksika’ya taşındı. İki arkadaş çok geçmeden, 4 Nisan 1975 tarihinde Microsoft’u kurdu ve şirketin CEO’su Bill Gates oldu. Daha sonra şirketi Seattle’ye taşıdılar. Bu noktadan itibaren Microsoft için altın dönemin kapıları da hızla aralanmış oldu. Tüm bu süreçler ilerlerken Bill Gates, Microsoft’un bir çalışanı olan Melinda French ile 1 Ocak 1994 yılında evlendi. Washington’da yaşayan çiftin 3 çocukları bulunmaktadır.
 

Microsoft


Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Paul Allen’di. Micro kelimesi mikro işlemciyi; soft kelimesi ise yazılımı temsilen kullanılmıştı. Microsoft kurulduğu güden itibaren başarı basamaklarını hızla çıkan bir şirkete dönüştü. Süreç, Bill Gates’in o meşhur sözünü anlatır gibi gelişme gösterdi. “İnovasyon, inanılmaz hızlı bir şekilde ilerlemektir.” Microsoft; Apple, Tandy, Commodore gibi kişisel bilgisayar üretici firmalarla lisans sözleşmeleri imzaladı. DOS işletim sistemi Microsoft tarafından IBM firması için geliştirilerek MS-DOS adını aldı. MS-DOS, diskli işletim sistemi (Microsoft Disc Operating System), 1980’li yıllarda dünya çapında satış rekoru kırdı. Elbette öngörüldüğü gibi IBM satışının ardından diğer şirketler de aynı teknolojiye sahip olmak istediler ve tekrar yazmaktan çok daha ucuza gelen bu ürünü onlar da satın almaya karar verdiler.


Apple ve Microsoft Arasındaki Dava

İlk Macintosh bilgisayarını tanıtan Apple, Macintosh’un kullanıcı arayüzü MS-DOS’tan daha hızlı ve daha kolay olduğu için Microsoft adına tehdit oluşturmaya başlamıştı. Bunun üzerine Gates de çok hızlı bir adım atarak kendi kullanıcı arayüzü olan Windows’u geliştirmeye başladıklarını duyurdu. Aynı zamanda Microsoft’un halka arzı gerçekleşti ve yatırımlar toplanmaya başladı.Apple, bu olanlardan memnun olmadı ve kendi işletim sistemlerinin kopyası olarak nitelendirdikleri Windows yüzünden Microsoft’u dava etti. 90’lı yılların ortalarına kadar süren davanın sonunda bir kopyalama olmadığına karar verildi.
 

Bill Gates Hakkında İlginç Bilgiler

  • Bill Gates lise yıllarında, ders programını kız öğrencilerin yoğunlukta olduğu sınıflara göre düzenleyebilmek için okulun bilgisayar sistemini hacklemiştir.
  • Bill Gates 31 yaşında milyarder olarak, tüm zamanların en genç milyarderi olmuştur.
  • Çocuklarının hayata çok büyük bir mirasla başlamasını doğru bulmayan ve milyarder olan Gates, çocuklarına 10’ar milyon dolar bırakmayı uygun görmektedir.
  • Bill ve Melinda Gates Vakfı bulunmaktadır. Bu vakıf Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından yönetilmektedir. Vakıf, açlık, sıtma gibi küresel sorunları çözmeyi amaçlamakta ve kar amacı gütmemektedir.
  • Bill Gates’in iş başarıları, teknolojik evi ve milyarlarca dolarlık servetinin yanı sıra ayrıca tam bir hayırseverdir. Bill Gates’in savaş sebebiyle zarar gören ve hastalıklarla mücadele eden insanlara bugüne kadar 30 milyar doları aşan tutarda yardım yaptığı bilinmektedir.
  • Gates, 2. Yılında ayrıldığı Harvard tarafından 2007 yılında onur nişanıyla ödüllendirilmiştir.
  • Bill Gates 1977 yılında ehliyetsiz araç kullanmaktan New Mexico’ da tutuklanmıştır.
  • Tam ismi; William Henry Gates III, olan Gates’in lakabı çocukken 3’ü çağrıştıran Trey’dir.
  • Gates, Amerika’nın bilgisayar bulunan az sayıdaki özel okullarından birisinde eğitim görmüştür. İlk yazdığı program ise bizim de ‘SOS’ olarak bildiğimiz, ‘tic tac toe’ adlı oyundur.
  • Ayrıca Gates; Önümüzdeki Yol, Düşünce Hızında Çalışmak adlı kitapların da yazarıdır.
Toplam 1 oy (5/5)
Sonraki BlogSTEVE WOZNİAK KİMDİR?

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.