image
GTA Serisinin bir diğer efsane oyunu olan Vice City'e göz atmak ister misiniz? GTA veya Grand Theft Auto serisi, ülkemizde oyun denince akla gelen ilk serilerden biridir. Bilgisayar oyunlarıyla alakası bile olmayan kişilerin adını duyması oldukça muhtemel olan bu serinin en az bir oyununu aranızda oynamayan yoktur belki de demiştik. Vice City oyunu da ülkemizde bu serinin en ikonik oyunlarından biridir.Vice City, serinin 6, 3 boyutlu olarak da 2.oyunu. 

Vice City denilince akla gelen ilk şey tartışmasız, cıvıl cıvıl dünyasıdır. Tabii ki arabamızı sürerken dinlediğimiz efsane 80'ler şarkıları... Haydi haritasıyla incelememize başlayalım. Vice City, gerçek hayattaki Miami'den esinlenerek oluşturulmuş bir şehirdir. 


İçerik ve oynanış olarak daha önce incelediğimiz San Andreas'ta aradığınız birçok şeyi ne yazık ki Vice City'de bulamıyorsunuz. Oyunda karakterimizi fiziksel olarak çok da fazla değiştiremiyoruz maalesef. Kıyafet değiştirme olanağımız San Andreas'a göre oldukça kısıtlı. Bu da tabii ki daha önce çıkan bir oyun olmasıyla alakalı. Sonraki GTA oyunlarını oynayıp Vice City'e geçtiğiniz zaman eksikliğini hissettiğiniz şeylerden biri de yüzmek. Evet Vice City'de yüzemiyoruz. 

Bunun sebebi ise karakterimizin yüzmeyi bilmemesi değil, oyun yapımcısı Rockstar Games'in o dönemlerde Miami'de yaşanan köpek balığı saldırılarına bir göndermesidir.

Hikâyemizdeki asıl amacımız para kazanmak. O zaman hadi hikâyeye biraz göz atalım. Karakterimizin adı Tommy Vercetti. Tommy Vercetti, Liberty City'de yaşayan, gençliğinde babasının yanında matbaada çalışan ve ilerleyen zamanlarda Forelli ailesinin işlerini yapmaya başlayan bir gençtir.

Zamanla artan gücü ve saygınlığı yüzünden Forelli ailesini tedirgin eden Tommy'e ailenin lideri Sonny bir görev verir. Bu görev, Harwood'daki bir adamı öldürmektir. Fakat bu aslında Sonny'nin Tommy'i ortadan kaldırmak için kurduğu bir tuzaktır. Tommy Harwood'a gittiğinde, 11 kişi Tommy'i öldürmek için çoktan orada bekliyordur. Fakat Tommy bu 11 kişiyi öldürerek oradan sağ çıkar ve halk arasında "Harwood Butcher" yani Harwood Kasabı lakabını alır. Tommy bu olaydan sonra 15 yıl hapse mahkum edilir ve Sonny'den şüphelenmeye başlar. 15 yıl sonra Tommy hapisten çıkar ve oyunumuz buradan itibaren başlar.

Oyunumuz, Sonny Forelli'nin konuşma sahnesiyle başlar. Sonny Forelli, bu 15 yıl içerisinde diğer 2 büyük ailenin çoğunun ileri gelenlerini ortadan kaldırmıştır. Gücüne güç katan Forelli ailesi, o dönemde yavaş yavaş artmaya başlayan uyuşturucu işine girmeyi kafaya koymuştur. Vice City, bu işin en çok yapıldığı yerdir. Bu yüzden Sonny, Tommy'i Vice City'e gönderecektir. 


Sonny'nin parasıyla Vice City'e varan Tommy'i oradaki avukat Ken Rosenberg, havalimanından alır. Tommy, buraya Forelli ailesinin bir uyuşturucu alışverişi için gelmiştir. Fakat alışveriş, kimliği belirsiz kişiler tarafından basılır. Tommy oradan kurtulan 3 kişiden biri olur fakat, uyuşturucu ve Sonny'nin parası orada kalır. Daha sonra Tommy, otele yerleşir ve Sonny'i durumdan haberdar eder. Sonny kaybolan parasını geri getirmesi için Tommy'e fırsat tanır. Bu olayları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Bu olaydan sonra, Tommy baskın yapanın kim olduğunu bulmak için şehri araştırmaya başlar. Bu esnada, alışverişte abisi öldürülen Lance Vance'le tanışır. Artık bunu yapanın kim olduğunu beraber araştırmaya başlarlar. İlerleyen zamanlarda baskın emrini veren kişinin şehirde belirli bir gücü olan Ricardo Diaz olduğunu öğrenirler.


Tommy ve Lance, Diaz için çalışmaya başlarlar ve zamanla Diaz'ın güvenini oldukça kazanırlar. Diaz'ın güvenini kazandıktan sonra da Diaz'ın malikanesini basarak Diaz'ı ortadan kaldırırlar. Diaz'ın malikanesini ele geçiren Tommy Vercetti'nin adı zamanla şehirde duyulmaya başlar ve Tommy artık şehirde oldukça güç kazanır.

Sonny aradan zaman geçmesine rağmen parasını hâlâ alamamıştır ve sürekli telefon açarak Tommy'e baskı kurmaya çalışır. Tommy yavaş yavaş işleri yoluna koyunca Sonny, Tommy‘nin işlerinden pay almak ister. Sonny, adamlarını tahsilat için Vice City‘ye gönderir ama Tommy hepsini ortadan kaldırır. Bunun üzerine Sonny, Tommy‘nin partneri Lance‘e yaklaşır ve ikisi gizlice anlaşmaya varırlar.

Sonny, Vice City‘e gelerek Tommy‘ye ziyarette bulunur. Tommy sahte paralar ile Sonny‘e olan borcunu ödemeyi planlanmaktadır. Tommy, Sonny ve adamlarını malikanesinin kapısında karşılar. Aralarında geçen kısa konuşmadan sonra Tommy, Sonny‘ye sahte para vermeye kalkışır. Bunu bilen Lance, Sonny‘yi uyarır ve Tommy işte o zaman kendisini tuzağa düşüren kişinin Sonny olduğuna emin olur. Sonny kendisini aldatmaya çalıştığı için Tommy‘nin konağına adamları ile saldırır. Konakta büyük bir çatışma çıkar. Tommy, hem Lance‘i hem de Sonny‘i ortadan kaldırır.


Oyun, hikâyesi ve bazı mekanlar yönünden Scarface adlı filme de oldukça benzemektedir. Hatta Vercetti Konağıyla, filmdeki Tony Montana'nın konağının benzerliği oldukça dikkat çekmektedir.

Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win XP (32) bit
İşlemci: Intel Pentium 4 1.8GHz veya Amd Athlon XP 1800+
Bellek: 128 MB RAM
Ekran Kartı: 32 MB Ekran Kartı
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Pentium 4 1.8GHz veya  AMD Athlon XP 1800+
Bellek: 128 MB veya üzeri RAM
Ekran Kartı: 32 MB Ekran Kartı
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
 
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogGTA SAN ANDREAS İNCELEME
Sonraki BlogOĞUZ ATAY KİMDİR?

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.