image
Bu yazımızda 10 parmak klavye eğitiminde bahsedilen tüm bilgileri ve uygulama sayfalarını görüntüleyeceksiniz. Klavye hakkında kısa bir tarihçe bilgisi verelim: Bilgisayar klavyesi büyük ölçüde iki cihazın birleşiminden doğmuştur. Teleprinterler ve Daktilo. En eski bilgisayarların geliştirilmesinde elektrikli daktilo klavyeleri kullanılmıştır.

10 PARMAK KLAVYE EĞİTİMİ UYGULAMASINI İNDİR

Üklemizde klavyenin F klavye ve Q klavye olarak 2 çeşidi kullanılmaktadır. Q klavye dünya standartlarında geliştirilirken, F klavye Türkçe için özel olarak geliştirilmiştir. 

F KLAVYE 
F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir.Hızlı yazmak amaçlı Türkçemiz de sıklıkla kullandığımız harflerin klavyenin kolay ver rahat ulaşılabilir olan orta bölümüne dizilmiş daha az kullandığımız harfleri de kullanma sıklığına göre klavyenin kenar bölümlerine doğru sıralanmıştır. F klavyenin sağ tarafında ünlü harfler sol tarafında ünsüz harfler yerleştirilmiştir.

F klavyenin oluşturulması için ilk çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle daktilo öğretmeni olan İhsan Sıtkı YENER tarafından başlatılmıştır.


Q KLAVYE 
Q klavye ya da QWERTY, dünyada en çok kullanılan bilgisayar ve daktilo klavyesi. Hızlı yazı yazmaya elverişli olmayan bir klavye çeşididir.Q klavye hiçbir dile uygun olarak geliştirilmemiştir. Christoper Latham Scholes ürettiği yazı makinesinde aynı an da yazılan harfler yan yana olunca yani sıkışıklığa neden olduklarını görünce, bu sorunun çözümü için klavyeyi kullanan kişilerin yazı yazma hızını yavaşlatmak amacıyla harflerin yerlerini olabildiğince karıştırarak en fazla kullanılan harfleri kullanıcının parmaklarının zor ulaşabildiği bölgelere yerleştirmeyi uygun bularak bu klavyeyi ortaya çıkarmıştır.

Q ve F KLAVYENİN FARKLARI
  1. Q ve F klavyenin gözle görülür en büyük farkı tuş diziliminin farklı olmasıdır.
  2. F klavye Türkçeye uygun olarak hazırlanmıştır ancak Q klavye herhangi bir dile uygun olarak oluşturulmamıştır.
  3. F klavye de yazı yazma hızı Q klavye ye göre daha hızlıdır.
  4. Q klavye dünyada standartlaştırılmış ve F klavye ye göre daha yaygın olarak kullanılır.
  5. F klavye kullanan biri Q klavye kullanan birine göre daha az enerjiyle daha fazla kelime yazabilir.
  6. Q klavyenin tasarım amacı hızı yavaşlatmak ve sıkışıklık olmasını engellemektir.
  7. F klavyenin amacı ise olabildiğince az enerji harcayarak daha hızlı yazı yazılmasını sağlamaktır.
  8. Ancak F klavye ne kadar Türkçeye uygun olarak hazırlansa da ülkemizde Q klavye kullanımı F klavyeye göre daha yaygındır.

10 PARMAK KLAVYE KULLANIMI TEMEL KURALLAR
A. Parmakların doğru yerleşimi kuralı:
 Q Klavye tipinde F ve J harfinde, F klavye tipinde ise A ve K harfleri üzerinde parmak ucuyla hissedilecek şekilde çıkıntılar vardır. İşaret parmaklarımız bu tuşların üzerinde gelecek şekilde diğer parmaklarımızı sırayla orta sıradaki harflerin üzerine yerleştirelim. Yazarken parmaklarımızın bu yerleşim düzenini bozmayalım.

Aşağıdaki resimde Q klavye'de parmak konumlandırılması gösterilmektedir.


B. Her parmak kendi bölgesindeki harfe basar: Parmaklarımızın yapısı gereği işaret parmaklarımız en aktif parmaklarımızdır ve istem dışı olarak her tuşa bu iki parmağımızla basma eğilimindeyizdir. Bu eğilim on parmak yazma konusunda en büyük engeli oluşturmaktadır. On parmak yazmak istiyorsak öncelikle işaret parmaklarımızı zaptetmeliyiz. Örneğin F klavye dizliminde U harfine( Q klavyede A harfi) basacaksak bunu sol serçe parmağımızla yapmalıyız. Bu şekilde yazmaya çalışmak başta sizleri zorlayacaktır. Ancak sabır gösterirseniz zamanla diğer parmaklarınız da açılmaya başlayacak ve hızınız katlanarak artacaktır.C. Yazarken klavyeye bakılmaz: Bu kural da başlangıçta sizleri zorlayacaktır. Yazarken parmaklarımıza değil ekrana, yazdığımız metne bakarız. İşte bu sebepledir ki 1. kuralda bahsettiğimiz üzere işaret parmağımızın gelmesi gereken harflerde çıkıntı vardır. İşaret parmaklarımızla bu çıkıntıları hissederek parmaklarımızın doğru yerde olduğunu anlarız.

D. El ve parmak duruşuna dikkat edin: Şüphesiz hızlı yazmak için duruş pozisyonu çok önemlidir. Parmakların klavyeye dokunuşu, vuruşu ve harflerin oluşması ile ilgili parmaklarımızı daha rahat hareket ettirebilmek için duruşumuza dikkat etmemiz gerekiyor. Bir üstte yer alan görsele göre bir duruş sergilerseniz işiniz gayet kolay ve sağlıklı ilerleyecektir.E. Klavye Seçimi ve Egzersiz : Hızlı yazı yazmanın temel kuralı parmak dizilimi ve egzersizdir. Parmaklarınızı klavyeye oturttuktan sonra her zaman ve her şekilde yazarsınız.  Bu işi öğrendikten sonra emin olun klavyeye bakmadan, gözleriniz kapalı dahi yazabilirsiniz.

EGZERSİZ SİTELERİ
M5 BİLİŞİM:  Siteye gitmek için tıklayın
10 FAST FİNGERSSiteye gitmek için tıklayın
Toplam 3 oy (5/5)
Önceki BlogBİLİŞİMSEL'E NASIL ÜYE OLUNUR?
Sonraki BlogDOĞAN CÜCELOĞLU

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.