image
Bilgisayar kavramının tarihçesi, insanoğlunun hesap yapmak amacıyla icat ettiği makinelerle başlamaktadır. Devamı yazımızda.. Bilgisayarın tarihçesi, insanoğlunun hesap yapmak amacıyla icat ettiği makinelerle başlamaktadır. Bunun sebebi, gün geçtikçe artan “hesap yapma” gereksinimini, elle ya da zihinsel yöntemlerle karşılayamamaları olabilir.

Hesap yapma işlemini hızlandırmak için, otomatik bir mekanizmanın kullanılabileceği fikri M.Ö. 1000 yıllarında kadar dayanmaktadır. Bu yıllarda ilk kez Çinlilerin kullandığı kabul edilen Abaküs, bu anlamda ilk mekanik hesaplayıcı, dolayısıyla da bilgisayarın atası olarak görülebilir.

1) Leonardo da Vinci’nin (1452–1519) çizdiği teknik resimlerde hesap makinesini detaylı olarak anlatmış ama fiziksel olarak bir makine yapamamıştır

2) 1623 yılında Wilhelm Schickard, Johannes Kepler‘in yörüngelerin hesaplanması ile ilgili (zaman düzenli aralıklarla gök cisimlerinin tahmin pozisyonlar) mekanik araçların geliştirilmesine ve haritalandırılmasında öncü olmuştur. Wilhelm Schickard’ın icat ettiği hesap makinesi toplama ve çıkarma gibi işlemler yapabiliyordu. 

3) Pascalline: Hesap makinesi sayılabilecek ilk ciddi icat, Fransız matematikçi Blaise Pascal tarafından geliştirilmiştir. Pascal, 16 yaşında iken, 1642 yılında “Pascalline” adlı mekanik hesap makinesini icat etmiştir.
image
Şekil-1: Pascalline

4) Leibniz Çarkı: Alman matematikçi Gottfried Wilhelm Leibniz, Pascal’ın 1642 yılında geliştirdiği hesaplayıcının fonksiyonlarını daha da artırarak, 1671 yılında “Leibniz Çarkı” adlı aygıtı icat etmiştir.  Bu cihaz, toplama ve çıkarma işlemlerinin yanı sıra bölme, çarpma ve karekök alma işlemlerini de yapabiliyordu.

5) Analitik Makine: Charles Babbage (1791- 1871), matematiksel işlemlerin yanı sıra, günlük hayatta karşılaşılan bazı problemleri de çözebilen bir makineyi 1830 yılında icat etti.

Babbage, daha sonra “Analitik Makine” adını verdiği, buhar gücü kullanarak otomatik olarak çalıştırılacak ve diğer hesaplayıcılardan daha fazla fonksiyona sahip olacak bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Bu projeden istediği neticeyi alamadan 1871 yılında hayatını kaybeden Babbage, modern bilgisayarın babası olarak da anılmaktadır.

Augusta Ada Lovelace
(1815-1852), Analitik Makine prensibinde Babbage ile beraber çalışmış ve ona yardımcı olmuştur.

1842 yılında yazdığı notlarında Analitik Makine kullanılarak hazırlanacak programlar ile insanlar tarafından çözüm yolu bilinen, ancak işlem fazlalığı sebebiyle çözülemeyen birçok problemin kolaylıkla çözülebileceğini anlatmıştır. Lovelace, 37 yaşındaki erken ölümü ile arkasında bıraktığı bu notlarla çok değerli fikirlerini takipçilerine aktarmıştır.

6) Mark-1: Alman asıllı bir Amerikalı olan istatistikçi Herman Hollerith (1860-1929), 1890 yılı nüfus sayımında delikli kart sistemini kullanan, kendi geliştirdiği ve Mark-I adını verdiği makineyi kullanmıştır. Mark–I ile nüfus sayımının değerlendirilme süresi dörtte bir oranında düşmüştür.

Günümüz bilgisayar dünyasının en önemli şirketlerinden olan IBM firmasının kökleri Herman Hollerith'a dayanmaktadır. 

7) Mark-Ic: Harward Üniversitesinden Howard Hattaway Aiken’in (1900-1973) tasarladığı ASCC (Automatic Sequence Controlled Calculator-Otomatik Dizi Denetimli Hesap Makinesi) projesi, IBM firması ile gerçekleştirdiği ortak çalışmalar sonucunda 1944 yılında Mark–Ic adlı makinenin üretilmesiyle sonuçlanmıştır.
Mark-IC
Şekil-2: MARK-IC

Saniyede 5 işlem yapabiliyordu ve 18 m uzunluğunda ve 2,5 m yüksekliğindeydi. Bu makine, insan müdahalesi olmadan hazırlanan bir programı yürüten ilk bilgisayar olmuştur. Bununla birlikte Mark–Ic, elektronik bir bilgisayar değildir; elektromekanik olarak sınıflandırılmaktadır

8) ENIAC: Mark–Ic den kısa bir süre sonra, Pensilvanya Üniversitesinden John William Mauchly (1907-1980) ile John Presper Eckert (1919-1995), ENIAC (Elektronik Sayısal Bütünleştirici ve Hesaplayıcı) isimli sayısal elektronik bilgisayarı 1946 yılında tamamlamışlardır.

ENIAC, 150 kwatt gücünde idi ve 50 ton ağırlığıyla 167 m2 yer kaplıyordu. Saniyede 5000 toplama işlemi yapabiliyordu ki bu da Mark-Ic’den 1000 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyordu. Lambaların hepsi çalıştığında, mühendis ekibi, bir problemi çözmek için 6000 kabloyu elle fişe takarak ENIAC'ı kurmaktalardı.
 
ENİAC
ENİAC
Şekil-3: ENIAC Modelleri
Yazının 2. bölümünde yer alan cihazlar aşağıda listelenmiştir. Okumak için tıklayınız
EDVAC,  UNIVAC,  IBM 700 Serisi,  Philco Transac S–200 IBM 1401,  IBM 360, Intel 4004 Mikro İşlemcisi, Apple I ve II, IBM PC ..
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogDOĞAN CÜCELOĞLU
Sonraki BlogBİLGİSAYAR - 2

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.