image
Minecraft’ın arkasında bulunan mantığı alın, biraz daha fantastik görsellik ekleyin, oyun sistemini değiştirin, karşınızda Don’t Starve Together. Don’t Starve aslında büyük resimde bakıldığı vakit genel olarak görsel sunum ile öne çıkan bir oyun, bu ne anlama geliyor peki? Tim Burton vari görsellikten bahsetmiştim, Don’t Starve gerçekten bu tarz kendine özgü bir görsel kod ile beraber tasarlanmış, 2D ve 3D’nin stilize edilmiş uyumu ile hayatta kalmaya çalışmak, bu oldukça mazbut durumu bile bir şekilde göze hitap ettirmeyi başarıyor.

Genel olarak oyun “Ne kadar süre hayatta kalabilirsin?” sorusuna bir cevap niteliğinde. Yağmur çamur demeden besin bulup, kafayı yememeye çalışıp geceleri yaratıkların size olan saldırılarından kaçmak Don't Starve'ın ana konseptini oluşturuyor Fakat sadece bunları yapmakla kalmıyor , bunların uzantısı olarak bin tane sıkıntı ile uğraşıyorsunuz.

Örneğin eğer vejeteryan takılacağım derseniz sürekli olarak meyve toplamanız, tarlalar oluşturmanız gerekiyor. Et yerim et derseniz ise tuzaklar kurup hayvanları yakalayıp, balık tutup, arıları kaçırmanız lazım. Tabii bunların bir kısmını çiğ yemek yerine “bilim” kullanarak yemeklerinizi ısıtabilirsiniz. Bilim ciddi iştir.
 

ÖNİZLEME VİDEOSUOyun dünyasında karşılaşacağınız çoğu yaratık sizi öldürmeye çalışacak, buna masum görünenler dahil. Bu sebeple silahlanmayı ve zırhlanmayı unutmayın. Önünüze ne çıkarsa çıksın, ya sizi yemek ya da öldürmek için orada (büyük ihtimalle ikisi de)

Don’t Starve’ın önemli yanlarından birisi karakterinizi zihnen ve bedenen sağlıklı tutmak. Bunun zihnen kısmı yaşama devam ettikçe karşılaşılan zorluklara dayanmaktan geçiyor. Basitçe, karanlıktan kaçın. Gece olduğunda ateşin yanında durun ve ateşinizi sürekli olarak besleyin.

Her ne kadar zihnen ve bedenen kendinizi güçlü tutmaya çalışsanız bile bilimin sizin yanınızda olduğunu unutmayın. “Bilim Makinesi” isimli bol kullanım alanlı cihazı yaratarak yeni ve prototip eşyalar - materyaller yaratmanız işten bile değil.

Bilim Makinesi ile yeni zırhlar, güçlü silahlar ve daha pek çok şey yaratabiliyorsunuz, tabii o raddeye geldiğiniz vakit ya yeterince güçlendiniz ya da iyice delirdiniz demektir.

Bu süreçte oldukça hızlı gerçekleşen gece gündüz döngüsünü hesaba katarak çeşitli eşyalar bulup, bunları yeri geldiğinde kombine edip, yeri geldiğinde kullanarak yaşamınızı uzatmanız lazım. Eninde sonunda bir noktada pes edip ölüyorsunuz, bu olduğu vakit oyun ne kadar uzun süre hayatta kaldıysanız oyun onu hesaplayıp size belirli bir XP veriyor.

Don’t Starve, küçük ama büyük tesirli bir oyun. Aslında sadece dosya boyutu olarak küçük diyebilirim çünkü oyun dünyası gerçekten çok ama çok büyük, sürekli yeni şeyler keşfetmek ve bunların kullanım alanları ile ilgili kafa patlatmak inanılmaz eğlenceli, bu bakıma paranızın karşılığını sonuna kadar aldığınız nadir yapımlardan doğrusu.
 

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Windows için Minimum:
İşletim Sistemi: Windows Vista/Windows 7/Windows 8
İşlemci: 1.7+ GHz or better
Bellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon HD5450 or better; 256 MB or higher
DirectX: Sürüm 9.0c
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 750 MB kullanılabilir alan
Ses Kartı: 100% DirectX9.0c compatible sound card and drivers

Mac için Minimum:
İşletim Sistemi: Lion (OSX 10.7.X)
İşlemci: 2.0 GHz Intel
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVidia or ATI graphics card
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 750 MB kullanılabilir alan
İlave Notlar: Not recommended for Intel GMA Graphics or Mac Minis or early-generation MacBooks

SistemOs + Linux için Minimum:
İşlemci: 1.7+ GHz or better
Bellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon HD5450 or better; 256 MB or higher
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 750 MB kullanılabilir alan
 
İlk oyu sen ver!
Önceki Blog7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE FİLMİ İZLE
Sonraki BlogTRAFİK İŞARETLERİ

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.