image
Android işletim sisteminin mimarı olarak bilinen Amerikalı bilgisayar programcısı ve mühendis. Tam adı Andrew “Andy” Rubin olan 1962 yılında New York ABD de doğmuştur. Amerikalı bir bilgisayar programcısı, mühendis ve girişimcidir. Teknoloji girişim şirketi Playground Global’in kurucusu ve Ceo'su, aynı zamanda girişim sermayesi şirketi Redpoint Ventures’ın bir ortağı olan Andy Rubin, aynı zamanda Danger Inc.’ın, hem de Android Inc’in kurucu ortağı ve eski Ceo'sudur.

2005 yılında kurucusu olduğu linux tabanlı Android işletim sisteminin Google tarafından satın alınmasından sonra Rubin, Mart 2013’e kadar şirketin Mobil ve Dijital İçerikte Kıdemli Başkan Yardımcısı olmuş, akıllı telefonlar için açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Android’in gelişimini denetlemiştir. Andy Rubin’in günümüze değin mucidi olduğu icatların patent sayısı on yediyi bulmaktadır.

Google’ın kurucularından olan Larry Page 2013 tarihli yazısında Rubin’in Android bölümünden Google’a yeni projeler götürmek üzere hareket ettiğini duyurmuş ve Rubin Google çatısı altında çalışmaya başlamıştır. Aralık 2013’te Rubin, Google’ın robot bölümünün (Google tarafından satın alınan Boston Dynamics gibi şirketleri de içerir) yönetimine başlamıştır. 2014 yılında Google’dan ayrılmaya karar veren Andy Rubin, günümüzde ise Rubin Essential Products şirketini yönetmektedir.
 

Android’in Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

1981 yılında “Horace Greeley High School”dan mezun olan Rubin, 1981-1986 yılları arasında ise New York da Utica Kolejinde bilgisayar mühendisliği okumuş ve lisansını buradan almıştır. Gençliğinde okul gazetesinin bilgisayar bülten panosu sistemini işletmiş olan Rubin, robotlara olan ilgisinden dolayı yaşamının bir çok bölümünde robot teknolojisi ile ilgili kendini geliştirmeye çalışmış hatta bir dönem robot mühendisi olarak çalışmıştır. Robotik alanına olan ilgisini yarattığı sisteme de aktarmış, mimarı olduğu işletim sistemine “insana benzer yaratık, insansı” anlamına gelen Android ismini vermiştir.

Andy Rubin’in Android’i ilk duyurduğu zamanlar, Android, cep telefonları için yazılım üreten 22 aylık yeni kurulmuş ve hızlı büyüme gösteren bir kurumdu. Google, şirket için yalnızca 50 milyon dolar harcamıştı. O zamanlar Google’ın satın almalar bölümünün başındaki isim David Lawee, Android satın almasını “Google’ın yapmış olduğu en iyi anlaşma” olarak nitelendirdi.

2006 yılında yapılan satın almadan sonra, 10 yıldan az bir zaman içinde Google’ın Android’i dünyada en çok kullanılan akıllı telefon işletim sistemi. Bu minik yeşil robot, şirketin el attığı her şeyde Google’ın mobil varlığını simgeliyor.
 

Andy Rubin Kariyeri

  • Carl Zeiss AG de 1986-1989 yılında robotik mühendisi olarak
  • 1989-1992 yılında Apple da imalat mühendisi olarak
  • 1992-1995 General Magic de mühendis olarak çalıştı.
    • General Magic, elde taşınabilir mobil cihazlar için bir işletim sistemi ve arabirim olan Magic Cap’i geliştirmeye katılan bir Apple kuruluşu idi.
  • 1995-1999 yıllarında MSN TV de mühendis olarak görev yaptı.
  • 2003 yılında Android mobil işletim sistemi yarattı ve bu yaratım kariyerinde büyük bir devrim yarattı. Android 2005 yılında Google tarafından satın alındığında, Rubin, Google bünyesinde çalışarak Android işletim sistemini geliştirdi ve sistemi şimdiki haline getirdi. Görevinin çoğunda Android’den sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı oldu.
  • Şu an Rubin girişimci iş insanı olarak görev yapmaktadır. 2014 yılından  beri Playground Global‘in kurucusu ve CEO’su, aynı zamanda 2015 yılından beri Redpoint Ventures ve Essential Products şirketinin başkanıdır.
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogWİNDOWS 10 CMD İLE ETKİNLEŞTİRME
Sonraki BlogSTRATONİKEİA ANTİK KENTİ

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.