image
Parmak izi insan vücudunun tabii halinden istifade edilerek bulunmuş ve bugün şahıs tespitinde çok fazla kullanılan bir yöntemdir. İnsanların Parmak İzleri Neden Farklıdır?
Bir olay yerinde bir kişiye ait parmak izlerinin bulunması o kişinin daha önce orada bulunduğunu gösterir ve bu durumun sebebi parmak izlerinin kişiye özel olmasıdır. Aynı genetik bilgiyi taşıyan tek yumurta ikizlerinin parmak izleri bile birbirinden farklıdır.

İnsanların parmak izlerinin neden birbirinden farklı olduğunu anlamak için parmak izlerinin oluşma sürecine göz atmak gerekir. Bir insanın parmak izleri ana rahmindeyken oluşur. Gebeliğin 10. haftası civarında başlayan süreç 16-17. hafta civarında tamamlanır. Parmak izlerinin şeklini belirleyen, derinin en dış katmanı olan epidermis ile daha içteki katman olan dermis arasındaki etkileşimdir ve bu etkileşimi belirleyen pek çok etken vardır. Örneğin kan basıncı, kandaki oksijen miktarı, hormon seviyeleri, parmaklar ile amniyotik sıvı arasındaki etkileşim ve fetüsün rahim içindeki hareketleri bu etkenlerden bazılarıdır. Haftalar süren bir süreç boyunca tüm bu etkenlerin iki ayrı fetüs için aynı olması olasılık dışı olduğu için insanların parmak izleri birbirinden farklıdır.
 
Parmak izi konusunda çalışmalar yapan Galton, kalıtım yolu ile geçen parmak izi olmadığını açıklamıştır. Yani her insanın parmak izinin birbirinden farklı olduğunu kaydetmiştir.

Parmak İzi Sistemi
Parmaklarımızın üzerinde bulunan derinin üstündeki kabarcıkların şekli her insanda farklıdır. Bu sistemler bu farklılığı kullanarak güvenlik yöntemi geliştirir. Parmak izi sistemi, kişinin kimliğini oluşturan ve kimliğe göre giriş çıkış izni veren sistemdir.

Parmak izi tanıma işlemi 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sistemler güvenliği en yüksek seviyede tutarlar. Parmak izi ile giriş veya çıkış sağlayan kişinin bilgileri kayıt altında tutulur ve kullanılan yazılım sayesin de bilgisayara kayıt edilir. Parmak izi sistemlerinin en önemli avantajı ise kullanımının kolay olmasıdır. Yanınız da herhangi bir kart taşımanıza veya giriş çıkış yaparken imza atma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur.

Parmak İzi Sistemi Nasıl Çalışır?
İnsanların parmaklarının uç bölgesi biyolojik olarak benzersiz bir şekilde yaratılmıştır.
Biyolojik olarak benzersiz olduğu için hiçbir insanın parmak izi başka birininkine benzememektedir. Bu da bize benzersiz bir şifreleme yöntemi sunmaktadır.

Parmak uçlarındaki kabarcıklar biyometrik bir haritaya benzer. Parmak izi okuma cihazları ise parmak uçlarında bulunan bu girinti ve çııntıların arasındaki mesafeleri ve parmak izimizde bulunan noktaların birbirine olan konumlarını dikkate alarak benzersiz bir şifreleme algoritması oluşturur. Parmak izi okuma cihazı, parmak izi okutulduğunda kendisine kayıt edilen diğer parmak izi kayıtlarına bakar ve eşleştirme işlemini gerçekleştirir.

Parmak İzi Sistemlerinin Avantajları
  • Parmak izi sistemlerinde kart taşıma, giriş çıkışlarda imza atma gibi zorunluluklar bulunmamaktadır.
  • Parmak izi sistemlerinde kart çıkartılması gibi ekstra maliyetli bir durum söz konusu değildir.
  • Parmak izi sistemleri kişiye özel olduğu için, birinin kartını başkasının kullanması durumu gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.
  • Geçişler diğer sistemlere göre daha hızlıdır.

Parmak İzi Sistemlerinin Kullanıldığı Alanlar
  • Personel giriş çıkış kontrolünde,
  • Polis ve emniyet sistemlerinde,
  • Turnike sistemlerinde,
  • Bankalarda ve ATM’lerde,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında,
  • Eğitim kurumlarında
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogTARİH KOKAN MİRASLARIMIZ
Sonraki BlogNİKOLA TESLA

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.