image
Ders çalışmaya bir türlü başlayamayan öğrenciler için etkili ders çalışma taktikleri bu yazımızda. Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir. Her öğrencinin bir diğerinden farklı olduğu gerçeği her öğrenci için ders çalışma ve başarıya ulaşma yolunun da farklı olacağını gösterir. Verimli çalışmanın en temel yolu öğrencinin kendine uygun bir çalışma planı hazırlamasıdır. Her öğrencinin dersleri algılama düzeyi gün içindeki zamanlarda değişiklik gösterir. Buna bağlı olarak öğrencinin kendi potansiyeline uygun çalışma planı yapması gerekirse bu konuda rehberlik servisinden yardım alması uygundur.
 
Ders Çalışma İsteği Nasıl Arttırılır?
- İnsanların en büyük sorunlarından birisi, ders çalışma isteklerinin yetersiz olmalarıdır. En çok duyulan ifadeler; ‘’ders çalışmak için isteğim yok’’ , ‘’ders çalışmaktan sıkılıyorum’’ ,’’baş ağrım var’’, ’’canım sıkılıyor’’ , ‘’yapamıyorum’’ gibi bahaneler çok fazla kullanılır. Ders çalışma isteğinizi beklemeden, ihtiyacınız olan gün ve saatlerde derslerinize çalışmanız gerekiyor. Çalışmanızın karşılığında sınavdan geçeceğinizi ve nelerin gerçekleşeceğini bir düşünün. Güzel şeyleri düşündüğünüzde, çalışmaya olan ilginiz daha fazla artacaktır.

- Kendinize ders çalışırken kısa vadeli hedefler koyarak ilerlerseniz, daha fazla başarılı olursunuz.

- Çalışmaya başladıktan bir süre sonra ders yapma isteğiniz azalıyorsa, mutlaka bulunduğunuz ortamı havalandırmalısınız. Yeteri kadar oksijen almadığınız zaman, baş ağrısı meydana gelmektedir.

- Der çalışmayı düzenli olarak her gün yapmalısınız.

- İradenizi en üst seviyede kullanmalısınız. Ders çalışmak içinizden gelmiyorsa, bırakmak yerine kendinizi sonuna kadar zorlamalısınız.

- Arkadaşlarınızla işbirliği yaparak proje çalışmalarına katılabilirsiniz. Birlikte ders çalışmak, bazen bilmediğiniz noktaları yakalamanıza ve farklı görüş açıları ile bakmanıza sağlayacaktır.

- Ders çalışırken dersi aniden bırakmamalı ve programınızı bozmamalısınız. Bazen ders çalışırken arkadaşlarınız sizi eğlenceye davet edebilir, fakat ders zamanı ders, eğlence zamanı eğlenceye katılmalısınız.

- Anlamakta zorlandığınız ve takıldığınız sorular olabilir, bunları mutlaka not alıp bilen arkadaşlarınıza ve ya hocalarınıza sorabilirsiniz.
Ders Çalışma Programı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
- Çalışmaya başlamadan önce, kendinize çalışma sonunda gerçekleştireceğiniz bir hedef belirleyin.

- Verimli olarak ders çalışabileceğiniz zaman dilimini ve çalışacağınız dersleri seçin.

- Zorlandığınız derslerden çalışmaya başlayın, konsantrasyonunuz daha yüksek olduğundan algılamanızı kolaylaştıracaktır.

- Çalışırken ders sıralamasının bir sözel, bir sayısal olmasına dikkat edin.

- 10 dakikalık molalar sırasında zihninizi dinlendirecek faaliyetlerde bulunun; ancak televizyondan ve bilgisayardan uzak durun. Çünkü televizyonu açmak için çok küçük bir enerji yeterlidir; ancak kapatmak gerçek bir mücadeleyi gerektirir.
Öğrenilen Bilginin Hatırlanmasını Kolaylaştırmanın Yolları
- Düzenli tekrar yapın.

- Gerekli-gereksiz her şeyi öğrenmek yerine işinize yarayacak bilgileri öğrenin.

- Öğrenmeniz bir amaca yönelik olsun.

- Öğrenmeye karşı istek duyun.
Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Arttırılır?
Hedefinizi belirleyin. Çalışma motivasyonu kazanmanın ilk altın kuralı ‘hedef belirlemektir.’ Gelecekte yapmak istediğin meslek ne? Bu mesleğe ulaşabilmen için ne kadar çalışman gerekiyor? Eğer bir sınava hazırlanıyorsan kazanmak istediğin lisenin ya da üniversitenin sana faydaları neler olacak? Bu gibi soruları kendine sorarak hedefini şekillendirebilirsin. Hedefini belirlemek çalışma isteğinin giderek artmasını sağlayacak. Hedefin ile ilgili tüm bilgileri öğrenirsen ona ulaşmak için elinde somut bir veri olacak ve sen de o yönde çalışmalarını hızlandıracaksın.

Kendinize güvenin ve başaramam düşüncesinden kurtulun. Çalışma isteğini kaybetmenin diğer bir nedeni başaramadığını ve anlamadığını düşünmektir. Çok fazla yanlış yapmak, sizi yapamayacağım düşüncesine sevk edebilir. Yapılan her yanlışın aslında doğrusunu öğrenerek kendinizi bir adım ileriye götürebileceğinizi keşfetmeli ve olumsuz düşüncelerden kendinizi uzaklaştırmalısınız. Bir konunun hiçbir noktasını anlamamak ya da tamamen unutmak mümkün değildir. Yalnızca öğrenilen bilgi kalıcı olmadığı için sizin endişelenmenize sebep olabilir. Bu noktada da bir kez daha çalışarak o konuyla ilgili ön yargılarınızı kırabilirsiniz.

Plansızlıktan kurtulun. Sadece meslek hedefinizi değil günlük, haftalık planlarınızı da kendiniz belirleyin. Çalışmaya başlamadan önce hangi derse çalışacağını bilmek zaman kaybını engelleyecektir. “Ne çalışacağımı bilmiyorum?” kararsızlığı ile vakit kaybetmeden, belirlediğiniz plan çerçevesinde gün içinde ilerlemek size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Belirlediğiniz plana uymakta zorluk bile çekseniz devam ettirdiğiniz sürece, ister istemez plan sayesinde çalışma isteğiniz artacak ve bu durum bir alışkanlığa dönüşecektir. Bir süre sonra ise çalışamadığınız zamanlarda içinizdeki vicdan azabı ortaya çıkarak sizlerin bu alışkanlığı devam ettirmenizi sağlayacaktır.

Doğrularınıza odaklanın. Her test için doğru ve yanlış sayınızı mutlaka belirleyin ve her ders için doğru sayınızın artışına odaklanın. Yeni öğrenilen bir konuda yanlış yapmak çok olağandır; bu noktada asıl odaklanmanız gereken yapabildikleriniz yani doğrularınız olmalıdır. Bu motive olmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi ödüllendirin. Yaptığınız uzun bir çalışmadan sonra güzel bir mola vermeyi ihmal etmemelisiniz. Bir hafta boyunca yoğun bir çalışma yürüttükten sonra da kendinizi bir dinlenme zamanı ile ödüllendirmeyi unutmayın. Kendinizi ödüllendirmek, sizi daha fazla çalışmaya yönlendirecektir. Hepsini doğru cevapladığınız bir test sonrası en sevdiğiniz yiyecek ya da hobinize ayıracağınız süre ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.
Verimli Ders Çalışma Yolları Nelerdir?
- Amaçlarınızı belirleyin.

- Planlı çalışın.

- Geçmiş konuları tekrar ederek ders çalışın.

- Zamanınızı en verimli şekilde kullanın.

- Dikkatinizi dağıtacak objelerden kaçının.

- Odağınızı derse verin.

- Araç - gereç ve materyallerden faydalanın.

- Plan yapın ve bu plana sadık olun.

- Not çıkartın.

- Aktif dinleme yapın.

- Önce konu eksikliğini giderin. Daha sonra soru çözmeye odaklanın.
Ders çalışmaya ayırdığınız zamanı nasıl planlayabilirsiniz?
- Her gün aynı saate derse başlamalıyız.(Cumartesi–Pazar her günkü saatten farklı bir saat olabilir)

- Okuldan/Dershaneden eve geldiğimizde kendimize dinlenmek için mutlaka en az yarım saat ayırmalı hemen derse başlamamalıyız.

- En fazla 45 – 50 dk ders çalışılmalı sonrasında 10 – 15 dk mola verilmelidir. Eğer dikkatimiz çabuk dağılıyorsa yarım saatlik sürelerle çalışmalı her yarım saatlik süreden sonra kendimize dinlenme hakkı tanımalıyız.

- 2 veya 3 defa 30 – 50 dakikalık çalışmadan sonra 45 dakikalık uzun bir ara vermeliyiz.
Hangi derse nasıl çalışmalıyız?
Matematik Ve Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?
- Matematik ve geometri dersine çalışırken ilk adım bu derslerin öğrenebilir olduğunu kabul etmek ve önyargılardan kurtulmaktır.

- Farklı metotlar uygulanarak dersin eğlenceli yönleri açığa çıkarılmalıdır.

- Dersler dikkatli takip edilmeli, kısa ve anlaşılır notlar tutulmalıdır.

- Öğretmenin derste çözdüğü sorular konunun anlaşılması için verilen örnekler olduğu için özenle ve eksiksiz not edilmeli, yapılan konu tekrarlarında cevaplara bakılmadan tekrar çözülmeli, çözümde işlem sırasının mantığı kavranmalıdır.

- Soru çözümü yapılırken öncelikli olarak kolay konulardan başlanmalıdır.

- Kolay soruların çözümü pratik kazanmayı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

- Bir soru çözülemiyorsa pes edilmemelidir. Sorunun üstüne gidilmeli ve ısrarla çözmeye uğraşılmalıdır.

- Çözümü zor olan sorular farkında olmadan konunun genel bir tekrarını yapmaya olanak sağlamaktadır.

- Değişik çözüm yolları denemek bilgileri sağlamlaştırmaya yardımcı olacaktır.

- Matematik ve geometri dersinde soru çözme konusunda olmazsa olmaz formülleri ezberlemek ise oldukça önemlidir. Bu formülleri ezberlemek için, kâğıtlara yazarak her an görebileceğiniz bir duvarlara asmak faydalı olacaktır.

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılmalıdır?
- Türkçe dersi, dil ve anlam olmak üzere iki ana kola ayrılmaktadır. Anlama ve yorumlama üzerine kurulu olan bu derste başarılı olmak, bütün derslerde, özellikle de sözel derslerde başarılı olmayı sağlamaktadır.

- Dil bilgisi çalışırken, görsel hafızası kuvvetli olan öğrenciler kendilerine tablolar hazırlayarak görsel bir çalışma ortamı oluşturabilirler. İşitsel hafızası kuvvetli olan öğrenciler ise, ses kayıt cihazlarından faydalanabilirler. Bilgiye dayalı olan bu alanda, sıkça konu tekrarı yapılmalı, eksik olan konular giderilmeli ve bilginin kalıcılığını sağlayabilmek için soru çözülmelidir.

- Anlam ve yorumlamanın ön plana çıktığı sorularda ise, konu okunup öğrenilmeli, öğrenilen bilgiler özetlenmelidir. Uzun paragraf soruları genellikle oldukça kolaydır. Ancak, okuma alışkanlığı edinemeyen öğrenciler paragraf sorularını okurken sıkılırlar ya da anlam bütünlüğü sağlayamadıkları için okuma işlemini defalarca tekrarlarlar. Bu durum zaman kaybına neden olur. Türkçe dersi, okuduğunu anlamaya ve yorumlamaya dayanan bir ders olduğu için kitap okumak oldukça önemlidir.

- Edebiyat dersine çalışırken ise, bilgilerin direkt olarak sorulacağı unutulmamalıdır. Her derste olduğu gibi öğretmen dikkatli bir şekilde dinlenmeli ve dersi daha eğlenceli hale getirebilmek için yöntemler aranmalıdır. Kartlar hazırlamak, konuyla ilgili filmler izlemek, şemalar oluşturmak ve dersi dinledikten sonra küçük tekrar notları oluşturmak oldukça etkilidir. Öğretmen ders anlatırken bundan zevk almak ve konuyu zihinde bir olay görgüsü gibi sıralamak bilginin akılda daha çok kalmasına olanak sağlayabilir. Düzenli konu tekrarı bilgilerin kalıcılığını sağlayacak, zoru çözümü ise pekiştirilmesine yardımcı olacaktır.

Tarih ve Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılmalıdır?
- Tarih dersi, diğer derslere nazaran anlaması ve öğrenilmesi daha kolay bir derstir. Ancak bilgiler akıldan daha çabuk silinebilmektedir. Dolayısıyla konular arasında bağlantı yapılmalı ve edinilen bilgiler düzenli olarak tekrar edilmeli, soru çözümü yapılırken eski konularda mutlaka gözden geçirilmelidir. Konu öğrenildiyse bile tekrar etmekten vazgeçilmemelidir. Önce konu anlatımlı bir kitaptan okunmalı, daha sonra önemli yerlerin altı dikkat çekici bir kalemle çizilmelidir. Bu fark edilirliği arttıracak ve bilginin akla daha net kazınmasını sağlayacaktır.

- Coğrafya konuları birbirleriyle oldukça bağlantılıdır. Karşımıza çıkan bir soru birden fazla konuya ait bilgi birikimini içeriğinde barındırabilir. Konular düzenli olarak tekrar edilmelidir. Konular yazılarak daha iyi akılda kalacağı için öğrenci, kendi cümlelerinizle notlar tutmaya çalışmalıdır. Bu derste genel olarak soyut kavramlar az, somut kavramlar daha fazladır. Bu nedenle günlük hayattan örnekler bulmak her zaman daha net akılda tutmayı sağlayacaktır.
 
Toplam 1 oy (5/5)
Önceki BlogPİRİ REİS
Sonraki BlogAYASOFYA'NIN 12 SIRRI

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.