image
Günümüzde “WiFi” ve “internet” terimlerinin birbiriyle aynı şeyi ifade ettiği varsayılabilir. Fakat bu 2 kavram aynı şeyler değildir

WiFi nedir?

WiFi, Wireless Fidelity için kulanılan kısatmadır. WiFi, bilgisayarların, destekleyen cep telefonlarının, tabletlerin, oyun konsollarının ve diğer cihazların kablosuz bir sinyal üzerinden iletişim kurmasını sağlayan bir kablosuz ağ teknolojisidir. Tıpkı bir radyonun istasyonları gibi kanallar üzerinden, havada yayılan sinyaller ile cihazınızı internete bağlamaktadır. Sonuçta WiFi sinyali, yüksek frekanslı bir radyo sinyalidir.

Kablosuz bir ağ oluşturan tüm elektronik bileşenler (yani bilgisayar, telefon gibi cihazlarınız, modem gibi yönlendiriciniz vb.), Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü ve WiFi Alliance tarafından belirlenen 802.11 standartlarından birine dayanmaktadır. Bu teknoloji aynı zamanda kablosuz yerel ağ için kısa olan WLAN olarak da bilinir. Ancak, WiFi çoğu insan tarafından kullanılan daha popüler bir ifade haline geldi.

WiFi Nasıl Çalışır?

Yönlendirici (router yada modem), kablosuz ağın temel parçasıdır. Sadece yönlendirici fiziksel olarak bir ethernet kablosuyla internete bağlanır. Modem daha sonra, internetten aldığı veri paketlerini yüksek frekanslı radyo sinyalleri ieklinde yayınlar.

Kullandığınız bilgisayar veya telefon cihazındaki wifi adaptörü, yönlendiriciden gelen sinyali okur,  kendi ürettiği veriyi yönlendiriciye ve internete geri gönderir. Bu akışa,
upstream and downstream activity (yukarı ve aşağı akış aktivitesi) denir.

WiFi'yi Kim İcat Etti?

Wi-Fi yi oluşturan bileşenlerin bileşenin neler olduğunu anlattıktan sonra, bu teknolojinin tek bir mucit tarafından icat edilemeyecek kadar kapsamlı olduğunu bilmek gerekir. Tıpkı radyo veya televizyon gibi wifi teknolojisi de bir çok gelişmenin sonucunda ortaya çıkmış ve standart hale gelmiştir.

İlk olarak, bir WiFi sinyali yayınlamak için kullanılan 802.11 standartlarının (radyo frekansı) geçmişine bir bakalım. İkincisi, bir WiFi sinyali gönderme ve almaya yarayan elektronik cihazlara bakmak gerekiyor. WiFi teknolojisi ile bağlantılı birçok patent bulunmaktadır.

1997’de 802.11 standartlarını oluşturan IEEE komitesine başkanlık ettiği için Vic Hayes, “Wi-Fi’nin babası” olarak anılıyor. Wi-Fi kamuoyuna sunulmadan önce, Vic Hayes ve IEEE komitesi, WiFi’nin standartlarını belirlediler. 802.11 standardı 1997 yılında kuruldu. Ardından 802.11 standartlarını karşılayan bant genişliğindeki 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n ve diğer ağ gelişmeleri geldi. Sona eklenen harflerbir öncekinden daha gelişmiş olduğunu göstermektedir. Tüketici olarak bilmeniz gereken en önemli şey, en yeni sürümün performans açısından en iyi sürüm olduğu ve yeni standartları çalıştıracak, cihazların bu standartlara uyumlu olması gerekliliğidir.

WLAN Patentinin Sahibi Kimdir?

Patent davalarını kazanan ve bu konuda hak eden WiFi teknolojisi için en önemli patent Avustralya Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü’ne (CSIRO) aittir. CSIRO, WiFi sinyal kalitesini büyük ölçüde geliştiren bir çip icat etmiştir.

Teknoloji haber sitesi PHYSORG’a göre, Bu buluş için, CSIRO’nun radyo astronomisinde öncü çalışmalar yaptığı 1990’larda, Dr. John O’Sullivan liderliğinde bilim adamlarından oluşan bir ekibin, radyo dalgaları yansıtan ve  yönlendiren çalışmalarından faydalanılmıştır. İç mekan yüzeyleri, sinyali bozan bir yankıya neden oluyordu. CSIRO, aynı sorunu çözmeye çalışan dünya çapındaki büyük iletişim şirketlerinin birçoğunu geride bırakarak yankıyı azaltarak sinyali iletebilen hızlı bir çip icat ettiter.

CSIRO, bu teknolojiyi oluşturanların Dr. John O’Sullivan, Dr. Terry Percival, Bay Diet Ostry, Bay Graham Daniels ve Bay John Deane  olduğunu açıklamıştır.
 

Wİ-Fİ NEDİR? Wİ-Fİ NASIL ÇALIŞIR? İYİ SEYİRLER

İlk oyu sen ver!
Önceki BlogALİ KUŞÇU KİMDİR?
Sonraki BlogBİLGİSAYARA ARDUİNO PROGRAMI NASIL KURULUR?

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.