image
Bu yazıda robotik alanına ilgili olanlar için ilk olarak nereden başlamaları gerektiğinden bahsediyorum. Robotik alanına meraklıysanız elektronik, mekanik ve yazılım bilgilerine sahip olmanız gerekiyor. Dolayısıyla özellikle ilk başladığınızda bir robotu tamamen kendinizin yapabilmesi oldukça zordur. Bazı kodları hazır almanız veya donanım parçalarını montajlı bir şekilde temin etmeniz gerekebilir.

Robotiğe başlarken en basit uygulamarla başlamak sizin için avantajlı olacaktır. Proje seçimlerinde basitten karmaşığa doğru ilerlemek zamanınızı ve paranızı daha verimli kullanmanızı sağlar. Ayrıca başarısız olma durumunda inancınızın kırılmasına da mani olur.

Robotiğe başlarken öncelikle temel elektronik bilgisidir. Günlük hayatta kullandığınız elektronik cihazların nasıl çalıştıklarını anlamak ve kendi projelerimizi üretebilecek kadar temel elektronik bilgimizin olması gerekmektedir. Bu nedenle;
  • Günlük hayatta kullanılan elektronik ürünlerin arka planındaki çalışma mantığı,
  • Temel elektronik malzemeleri ve sensörleri
hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Youtube,Udemy ve BTK Akademi platformlarından temel elektronik video serilerini izleyebilirsiniz.

Robotiğe başlarken bilmeniz gereken diğer önemli husus ise kodlamadır. Aşağıdaki en yaygın kullanılan, eğlenceli ve kolay öğrenilebilen seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.


CODE.ORG

Code.org, öğrencilerin bilgisayar bilimi öğrenmesine yardımcı olmakta ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz kodlama dersleri kütüphanesi ve herkese açık etkinlikleriyle kodlamanın yaygınlaşmasını hedeflemektedir. 

Code.org sitesine nasıl üye olunur yazımızı incelemek için tıklayınızSCRATCH

Scratch, çocuklara kodlamayı öğreten ve sevdiren ücretsiz platformlardan biridir. Web sitesinde çocuklar, bir karaktere talimatlar vermek için kod bloklarını sürükle ve bırak sistemi ile kullanırlar. Kodunuzu paylaşma ve çevrimiçi topluluğuna katılma seçeneği de vardır.

Scratch sitesine nasıl üye olunur yazımızı incelemek için tıklayınızmBLOCK

mBLOCK uygulaması, Scratch temelli yazılan kodların, Arduino üzerinde çalışmasını sağlar.

mBlock sitesine nasıl üye olunur yazımızı incelemek için tıklayınızARDUINO

Robotik eğitimlerinde de kullanılan Arduino, kullanımı kolay, çocuklar tarafından kolaylıkla kodlanabilen, açık kaynak (Open Source) bir elektronik prgramlama platformudur. Robotik eğitiminin vazgeçilmez temel bileşenidir.

Arduino, üzerine bağlanan sensörlerden gelen girdileri okur ve bir çıktı haline getirir, Örneğin hava karardığında ışıkları yakabilir, bir hareket algıladığında bir motoru çalıştırabilir, alev algıladığında alarmı çalabilir vs. Arduino ile yapılabilecekler hayal gücünüz ile sınırlıdır. Üzerindeki mikro denetleyiciye bir dizi yönerge göndererek ne yapması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Arduino bilgisayarınıza nasıl kurulur yazımızı incelemek için tıklayınız


TAVSİYELER

  • Robotik hakkında video serileri izleyin, kitaplar okuyun.
  • Basit projelerden, karmaşık projelere doğru devam edin.
  • Robot yarışmalarına izleyici olarak da olsa katılın. Bu yarışmalardaki robotların çalışma mantığını yakından takip edin.
  • Whatsapp, Telegram gibi platformlardaki robotik gruplarına katılın.
  • Yüz yüze ve online eğitimlere katılın.
  • Robotik hakkında internette bilgi edinebileceğiniz siteleri takip edin ve forumlara üye olun.
  • Belirgin özelliklerdeki robot projeleri ile başlayın ( çizgi izleyen robot, engelden kaçan robot, sumo robot gibi...) ve daha sonra değişik fonksiyonlarda özgün robot projeleri tasarlayın.
  • Programlama dili öğrenin. Seçtiğiniz programlama dilinin üst seviye bir dil olmasına dikkat edin. Böylece programlama dilini kavramanız ve kullanmanız daha kolay olacaktır. (Tavsiyem , Python).
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogKİTAB-I BAHRİYE
Sonraki BlogPİRİ REİS

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.