image
Bu yazımızda son 1 haftada Türkiye ormanlarında meydana gelen yangınları ve bu yangınların ne sebeple çıkmış olabileceğini yazdık. Cennet vatan Türkiye'mizde son günlerde sıkça orman yangınları meydana geliyor. Aşağıda 28-30 Temmuz tarihleri arasında çıkan yangınların listesini görüntüleyebilirsiniz.
Türkiye Orman Yangınları Haritası
Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız
 
Olayların başlangıç noktası olan Manavgat'taki yangına 10 yaşındaki 2 çocuğun kitaplarını yakmak isterken yanlışlıkla(!) sebep oldukları da söylendi. Bu orman yangınlarını üstelenerek sabotaj ihtimalini arttıran çeşitli terörist gruplar da oldu. Meclis tatile girmeden onaylanan bir kanundan dolayı ormanlık alanların imara açılacağını, bu yüzden de bu alanların yakıldığını iddia edenler de oldu. Peki aslında ne oldu? Bu orman yangınları neden oluyor? 

1- Her ne kadar hükümet yetkilileri Manavgat yangınına sebep olarak 10 yaşındaki 2 çocuğun olduğunu açıklasalar da ben bunu pek inandırıcı bulmadım. 107 farklı noktada çıkan yangınların başlangıcı olan ve 30 hektardan fazla alanı küle çeviren yangının yanlışlıkla çıkmış olabileceğine inanmıyorum. 

2- Bazı gazetecilerin paylaştığı, Orman Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayınlanmaya başladığı gün böyle olayların yaşanmasının da tesadüf veya karalama olabileceğine inanıyorum. 
Çünkü bu yangınlardan sonra özellikle sosyal medyada yangın envanterlerimizin yetersizliğinden çokça söz edildi. Bu durumda olumsuz anlamda en çok bu kanunu onaylayanları etikeleyecektir. Dolayısıyla bu kanunla bu yangınların ilişkilendirilemeyeceğini, olası böyle bir durumunda karalama kampanyası olabileceğini düşünüyorum. Zaten yapılan açıklamalarda da yakılan ormanlara 4 katı kadar ağaçlandırma yapılacağı açıklandı. Resmi Gazete'de hazırlanan kanun metnini aşağıdaki resmi büyüterek okuyabilirsiniz.
 
Heimlick Manevrası
Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız

Gelelim kendi fikrime. Bu kadar kısa sürede ve birbirinden bağımsız farklı noktalarda bu kadar yangın varsa herkesin aklına aynı şey gelir, sabotaj. Fakat bu sabotajı kimler, neden yapıyor olabilir? Olayların 2. ve 3. gününde Ankara'da ve farklı noktalarda ormanlık alanı ateşe vermeye çalışan birkaç kişi çevrede fark eden halk tarafından yakalandı. Bu kişilerin bağlantılı olduğu kişilerin veya grupların araştırılması lazım. Ayrıca tekrar böyle bir ihanetle karşılaşmamak adına bu kişilere en yüksek seviyeden cezalar verilmeli.

Olayı terör örgütleri üstlenmesine üstlendi fakat neden yapmış olabilirler. Buna bir sürü sebep sayılabilir ama ben 2 fikir arasındayım. Birincisi, ülke sınırlarında ve hatta sınır dışında yapılan başarılı operasyonlarla hem pkk hem de fetö'nün köşeye sıkıştığını tüm dünya basınında görüyoruz. Bu baskıdan kurtulmak için ülkemizin kararlı duruşunu ve odak noktasını farklı yerlere çekebilmek için bu alçakça orman yangınlarını çıkarmış olabilirler.

İkincisi, ormanların yakılmadan önceki resimlerini incelediğinizde "tam otel yapmalık" diyebiliyorsunuz. Bu da Türkiye ve dünyadaki para baronlarını iştahlandırmış olabilir. Terör örgütlerini aracı kullanarak buraları önce yaktırıp, daha sonra da imara açılmasını sağlayarak kendilerine lüks oteller yapabilirler.
 
Buna benzer aklıma gelen ilk örnek Bodrum-Güvercinlik'te yeşillendirileceği açıklanan ormana 3 tane lüks otelin yapılması. Bu iddia ile alakalı haberi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 


Not: Türkiye'yle beraber aynı anda Yunanistan ve İtalya'da orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Bu ülkelerdeki yangınların da özellikle sahil kesimlerde olması akıllara ister istemez "uluslararası tezgah" olabileceğini getiriyor. (Yunanistan’ın Mora yarımadasında ve İtalya’nın Pescara kentinin güneyindeki sahil şeridinde de orman yangınları devam ediyor. Ayrıca Brezilya, ABD, İspanya gibi ülkelerde de orman yangınları yaşanmakta.)

#HelpTurkey Olayı
Pazar akşam saatlerinde sosyal medyada başlatılan kampanyaya destek veren sosyal medya kullanıcıları "Bize yardım edebilecek tüm ülkelere seslenmek istiyorum. 112 adet yangın sebebiyle perişan ve harap olduk. Halen devam etmekte olan yangınlar çok güçlü. Bunları söndürmeye yetecek adette uçağımız yok. 8 insanı, sayısız hayvanı ve ormanlarımızı kaybettik. Lütfen bize yardım edin. Sadece bir dünyamız var. Lütfen bu mesajı yayın. Bizim çok acil olarak dünya çapında sesimizi duyurmaya ve yardıma ihtiyacımız var” mesajını birkaç dilde paylaşmaya başladılar. Mesaj ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi uluslararası kurumlardan destek talep edildi. Çok sayıda ünlü isim ve influencer da sosyal medya hesaplarından paylaşarak kampanyaya destek verdi.
 
Bu kampanya ise Türkiye'yi 2'ye böldü. Bir grup bu kampanyayı destekleyip ülkemizdeki yangına tüm dünya ülkelerinden yardım talebinde bulunurken, diğer grup ise bunun acizlik olacağını bu yüzden böyle bir desteğe gerek olmadığını savundu.

Şahsi fikrim; Eğer evlerimiz yıkıldı bize ev yapın veya bize erzak yardımı gönderin gibi isteklerde bulunmuş olsak bu durum acizlik göstergesi olabilirdi, fakat bizler dünyada her ülkenin başına gelebilecek bir felaketin ortasında kaldık. Bu felaket 129 farklı noktadan maşa terör örgütleri aracılığıyla yapıldı ve her an bu sayı artabilir. Dolayısıyla bu kadar farklı noktaya ulaşmak çok zor ve yangın envanterimizin yetersiz olması da pek doğaldır. Dolayısıyla Avrupa Birliğinden ve diğer ülkelerden yardım alınabilir.

Bu durumun dünyada Türkiye'yi  güçsüz göstereceğine inananlara şunu söylüyorum. Böyle giderse her geçen gün yanan ormanlarımızın alanı daha da genişleyecek, o ormanlarda mahsur kalan hayvanlar telef olacak ve gün geçtikçe bu yangınlardan etkilenen insan sayısı daha da artacaktır. Bunları düşününce kimin ne düşündüğünü umursamamalıyız ve gelen destek taleplerini olumlu karşılamalıyız diye düşünüyorum.
Toplam 3 oy (5/5)
Önceki BlogSOMUNCU BABA - AŞKIN SIRRI
Sonraki BlogSELÇUK BAYRAKTAR

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.