image
Albert Einstein'ın ölümünden sonra patoloji uzmanı Dr. Harvey'in "cenaze nasıl olsa yakılacak" diyerek beynini çaldı. Einstein öldükten sonra prosedür gereği cenazesine otopsi yapılır. Otopsi için görevli kişi, patoloji uzmanı Dr. Thomas Harvey'dir. Harvey, otopsiden sonra cenazenin yakılacağını bildiğinden Einstein'in beynini alır ve bir kavanoza koyar. Ayrıca Einstein'in göz doktoruna hediye etmek için de gözlerini alır. Ailesi cenazeyi teslim alır ve cenaze yakılır. Kimse birşey anlamaz. Doktor Harvey'in aklında bu beyin üzerinde çalışmalar yaparak yeni buluşlar yapacak ve meşhur olmak vardır.

Harvey, bir patoloji uzmanı olduğu için beyinle alakalı bir uzmanlığı olmadığından durumu hocasına aktarır. Hocası Einstein'ın da doktorudur. Hocası da bu duruma sevinir hatta gazetelere Einstein'in beyninin kendilerinde olduğunu ve bunun üzerine çalışma yapacaklarını açıklar.

Haberi gören Einstein'in ailesi şok olur ve hastaneye gider. Hastane yönetimi de durumdan haberdar olmadıklarını belirtip, beynin bilim için kullanılacağına dair aileyi ikna ederler. Fakat Dr. Harvey beyni hastane yönetimine vermeyi kabul etmez ve hastanedeki görevinden kovulur.

Harvey başka bir hastanede işe başlar ve oradaki bir teknisyenle beyni 240 parçaya böler. Kestiği parçaları da dünya genelindeki bilim adamlarına incelemeleri için gönderir. Bu durumun çok uzun sürmesi üzerine eşiyle gerilirler ve eşini terk ederek başka bir şehre yerleşir. İşler Harvey için kötüye gitmeye başlamıştır. Lisans sınavını da kazanamayan Harvey hastanedeki görevine devam edemez ve bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başlar.  Aradan geçen yılların ardından Harvey iyice yaşlanır ve hayallerini gerçekleştiremeyeceğini anlayınca beyni Einstein'ın ailesinden birine vermeye karar verir. Harvey, Einstein'in torununa ulaşır ve beyni meşhur kavanozun içinde torununa vermek ister. Fakat Einstein'in torunu bunu kabul etmez. Harvey evine geri döner.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki profesörlere beynin parçalarını göndermeye devam eder. Bu sırada Einstein hayranı Japon bir profesör beyinden bir parça alabilmek ve Harvey ile tanışabilmek için Amerika'ya gider. Kameralarında eşlik ettiği ziyarette Harvey, beyinden bir parça keser ve Japon profesöre verir.
 


Harvey 2007 yılında ölür. Beynin büyük bölümünü eski çalıştığı hastaneye verse de bir kısmı kendisinde kalmıştır. Ölümünden 3 yıl sonra Harvey'in mirasçıları beyni Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesine teslim eder. Einstein'in beyninin kalan kısımları hala bu müzede sergilenmektedir. 

Özetlemek gerekirse, Einstein'in beyni denildiği gibi olması gerekenden büyük değildi. Normal beyin boyutlarındaydı. Ancak beyindeki bazı bölgelerin, diğer insanlarınkinden farklı olduğu belirlendi. Bu farklılıkların, Einstein'ı farklı kıldığı düşünülüyor.
Toplam 1 oy (5/5)
Önceki BlogSELÇUK AYDEMİR - MAHALLEDEN ARKADAŞLAR
Sonraki BlogOKYANUS ALTI İLETİŞİM KABLOLARI

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.