image
Bu yazımızda Bilişim ve mühendislik alanlarında yolu açık olan en popüler meslek gruplarını ele aldık. Bilişim ve IT meslekleri yüksek istihdam oranı ve dolgun maaşlarıyla ön plana çıkıyor. Teknolojik donanım ve dönüşüme adım atan şirketlerin ilk ihtiyacı bu alanda yetkinlik kazanmış bireyler çalıştırmak oluyor. İşte bilişim ve mühendislik alanında popüler meslekler:

1. Yazılım Geliştirme Uzmanlığı
Bilişim teknolojileri sözlüğü Webopedia’ya göre bir yazılım geliştirici sıklıkla bir programcı olarak karıştırılıyor ancak ikisi birbirinden tamamen farklı disiplinler. Bir programcı, programı çalıştıran kodları oluştururken, yazılım geliştirici ise programcının uyguladığı tasarımları yaratıyor.

Yazılım geliştiricilerin genellikle bilgisayar bilimleri, yazılım mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans derecesi vardır. Matematik alanı da bir derece olarak kabul edilebilir. Bilgisayar bilimi bu alanlar arasında en yaygın olanıdır, çünkü geniş bir konu yelpazesine sahiptir. Öğrenciler iş hayatına kendilerini daha iyi hazırlamak için bir yazılım şirketinde staj yapabilir ya da sertfika programlarına katılarak bilgilerini pekiştirebilirler.

2. iOS ve Android Mobil Yazılım Uzmanlıkları
Akıllı telefonlarının kullanımının son zamanlarda nasıl bir hızla arttığına hepimiz şahit oluyoruz. Geleceğin mobil dünyasında da şuan olduğu gibi mobil yazılımlar oldukça önemli olacak, dolayısıyla Mobil Yazılım Uzmanlığı da en popüler meslekler arasında yer almaya devam edecek.

Çoğu şirket artık web sitelerini ve hizmetlerini mobil kullanıma uyarlamak için yetenekli mobil geliştiricilere ihtiyaç duyuyor. Genellikle şirketler ve girişimler ürün ve hizmetlerini en büyük iki platforma uyarlıyor: iOS ve Android.

3. Sistem, Ağ ve Güvenlik Uzmanlığı
Bilgisayar ve Ağ Sistemleri Yöneticisi ya da Sistem ve Network Uzmanı da denilen bu kişiler, şirketlerin bilişim departmanlarında sistem ve ağ güvenliğini sağlar. Ofis bağlantılarının kurulumu, ayarlanması, işletilmesi ve ortaya çıkabilecek problemlerin çözümünden sorumlu olurlar.

Sistem ve network alanında çalışacak olanların yeterli seviyede mesleki yetkinlik kazanması gerekir. Bu alanda gerçekleştirilen sertifika programları ile çeşitli eğitimleri alarak, şirketlerin ilgili departmanlarına iş başvurusu yapabilirler. Türkiye genelinde bu alanda önemli bir ihtiyaç olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, Sistem ve Network Uzmanlarının kariyer yolunun açık olduğunu ve maaşların tatmin edici seviyede yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

4. Veritabanı Yöneticiliği / Programcılığı
Veritabanı Yöneticileri şirketlerin verilerini organize eder ve yönetir; işletme verilerinin doğru, kullanılabilir ve güvenli olmasını sağlar. Veritabanı Programcısı ise veritabanının mantıksal tasarımı ve sorgulanması işlerini yürütür. Bu nedenle şirketin başarısında önemli bir rol sahibidirler.

Günümüzde veritabanı sistemleri finans sektörü, otomotiv sanayisi, sağlık sistemleri, şirket yönetimi, iletişim sistemleri ve hava taşımacılığı gibi birçok alanda kullanılıyor. Bu sistemlerin tasarlanması, kurulması, konfigürasyonunun yapılması, sorgulanması ve güvenliği oldukça karmaşıktır. Bu nedenle Veritabanı Yöneticilerine ve Programcılarına ihtiyaç oldukça fazladır.

5. Web geliştirme uzmanı
Web geliştirme uzmanları, web yazılımlarının testinden ve dokümantasyonundan sorumlu olduğu kadar, veri tabanları, sunucular ve web sayfaları için kod yazma işini de yürütüyor. Ayrıca HTML, CSS ya da JavaScript gibi program dillerini bilmeleri gerekiyor.

6. Sosyal medya strateji uzmanı
Sosyal medya strateji uzmanı şirketin ve departmanın hedefleri doğrultusunda sosyal medya planlaması yapar. Yıl içinde hangi içeriklerin hangi sosyal medya platformunda yer almasının marka için faydalı olacağını araştırır. Strateji planlarına göre markanın sosyal medyada görünürlüğünü ve bunun firmaya prestij ve maddi getiri olarak dönüşünü hedefler.

7. Blogger
Kişisel blogların ardından artık bir iş kolu olarak da ortaya çıkan bloglar önemli bir sosyal medya mecrası haline geldi. Bu iş sahasında bloggerlar söz konusu markanın ürününe özel içerik üreterek markanın görünürlüğüne katkıda bulunur.

8. İçerik yöneticisi
İçerik yöneticisi ürün, konu, kanal ve kitleye uygun içeriği oluşturan kişidir. Benzer konudaki yurt dışı içeriklerini, gündemi sıkı bir şekilde takip eder ve tıklanma oranlarını ölçen araçların yardımıyla kitleye uygun en doğru içeriği geliştirmeye çalışır. Bu kişiler genelde editörler, bloggerlar veya gazeteci kökenli kişiler olabilir. İçerik yöneticisi kitleye uygun etkili metinler üretmekle yükümlüdür.

9. PMP Proje Yöneticiliği
Özellikle şirketlerin ihtiyaç duyduğu bu meslek yine yoğun talep görmektedir. Bu mesleğe mensup kişiler, bir uygulamanın ilk hayata geçirileceği zamandan son ana kadar takiplerini gerçekleştirirler. Örneğin yeni bir site veya uygulama fikri ortaya atıldığında bu kişiler gündeme gelirler. İlk adımdan son adıma kadar planlamalarını yaparlar ve mevcut uygulamanın ihtiyaçları karşılayıp karşılamadıklarını takip etmek üzere görevlendirilirler.

Bu meslek yazılım geliştirme uzmanlığının aksine, eğitim gerektiren bir meslektir. Sertifikasını almak çok zordur ve yoğun çalışma gerektirir. Bu sertifikayı almak isteyen kişiler, (özellikle kısa zamanda) gece gündüz çalışmak zorundadır. En çok çalıştıran ve en çok kazandıran mesleklerden biridir. Bilişim sektörünün olmazsa olmazı olan bu meslek, insanların eli ayağı konumundadır.

10. Beyaz Şapkalı Hacker
Bazı önemli bilgi ve icatların, başkaları tarafından çalınmasını engelleyen bu kişiler, şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu kişilerdir. Siber alemde gelişen siber hırsızlığı engellemek amaçlı çalıştırılan bu kişiler, beyaz şapkalı hacker olarak adlandırılmaktadır. Sistemlerdeki sorunları anında fark eden ve çözerek başkaları tarafından ulaşılmasını engelleyen bu kişiler, adeta siber korumalardır. Bu mesleğe mensup olmak için sertifika almaya gerek yoktur, sistemlerin açıklarını iyi bilmek ve kendini bu konuda kanıtlamış olmak iyi para kazanmak amacıyla yeterli olacaktır.
Toplam 1 oy (5/5)
Önceki BlogGEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EN SEVDİĞİM OYUNLAR
Sonraki BlogHÜR KÖLE

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.