image
11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi, Graham Bell'den önce Antonio Meucci’nin telefonu icat ettiğini kabul etmiştir. 13 Nisan 1808-18 Ekim 1889 yılları arasında yaşamış olan Amerika’lı İtalyan mucit Antonio Meucci,  1854 yılında icat ettiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun diğer ucunda sese çeviren alete teletrofono adını vermiştir. Teletrofono, telefonun ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Meucci, 1856 ve 1870 yılları arasında, 30 dan fazla telefon prototipi üretmiştir. 1871 yılında teletrofono için geçici patent başvurusunda bulunmuş fakat yaşadığı talihsiz bir gemi kazası sonucunda uzunca bir süre hastanede kalmış ve maddi olarak zor duruma düşmüştür. Eşi tedavi masrafları için teletrofono da dahil olmak üzere Meucci’nin bütün icatlarını bir eskiciye satmıştır. Meucci tedavisinden sonra icatlarının peşine düşmüş, eskiciye giderek icatlarını geri almak istediğini söylemiş fakat icatlarının kimliği belirsiz bir kişi tarafından satın alındığını öğrenmiştir.

TELEFONUN PATENTİ KİMDE?
Alexander Graham Bell, Antonio Meucci‘nin Teletrofono’sunun krokilerini bulmuş ve 1876 yılında patentini almıştır. Bunu öğrenen Meucci, Graham Bell’e dava açmıştır. Davada Patent Enstitüsü çalışanları ile Bell şirketi arasındaki yasadışı alışverişi belgelemiştir. 1886’da mahkeme Meucci’nin icadın sahibi olduğuna hükmetmiş olsa da, üç yıl sonra Meucci vefat etmiştir. Fakat 1893’te Bell’in patenti de son bulmuş ve bir daha yenilenmemiştir. Bugün halen, telefon cihazının patenti herhangi birine ait değildir. Yaklaşık 200 yıl sonra, 11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi, Meucci’nin telefonu icat ettiğini kabul etmiştir.

İLK TELEFON HATTI
Bell'in başarılı deneyi telefonun pratik kullanımının önünü açan gelişmeleri başlattı. 1877'de Massachusetts eyaletinin Boston ve Somerville kentleri arasında ilk telefon hattı kuruldu.

İLK KITALAR ARASI GÖRÜŞME
İlk kıtalar arası telefon görüşmesi kablolu hatlarla değil, radyo frekanslarını kullanarak yapıldı. İngiltere Posta Dairesi Genel Müdürü Evelyn Murray ile Amerikan Bell Telefon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Walter S. Gifford, 7 Ocak 1927’de Londra ile New York arasında ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

UYDU TEKNOLOJİSİ
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 10 Temmuz 1962’de ilk iletişim uydusu Telstar-1’i yörüngeye yolladı. Telstar sayesinde ilk kez uydu üzerinden televizyon yayınları ve telefon görüşmeleri aktarmak mümkün oldu.

İLK KABLOSUZ TELEFON

İlk kablosuz telefonlar 1970’li yıllarda ortaya çıktı. Bunlar çok dar bir frekansta çalıştığı için çok maliyetliydi. 1986 yılında ABD’de Federal İletişim Komisyonunun 47 megahertz ve 49 megahertz aralıklarını kablosuz telefonlara tahsis etmesiyle daha geniş bir frekansı kullanabilen kablosuz telefonlar daha az maliyetli ve yaygın hale geldi.

Ancak taşınabilir telefon cihazlarının bugünkü kadar yaygınlaşabilmesi için radyo dalgalarından daha farklı bir mantıkta çalışan, çok sayıda kaynaktan gelen sinyallerinin atmosferde etkin şekilde iletilmesini ve alınmasını sağlayacak “hücre” teknolojisinin gelişmesi gerekecekti.

CEP TELEFONU
Hücre teknolojisi altyapısı, bir karasal alanda üç alıcı-aktarıcı baz istasyonu arasına kurulan ağ ile oluşturuluyordu. Bu istasyonlar ağa ses, veri ve diğer içeriklerin aktarımına ortam sağlayacak manyetik hücreler sağlıyorlardı. Her hücre komşu hücrelerdeki farklı frekansları kullanarak kesintiye ve araya girmeye izin vermeden veri aktarabiliyordu.

ABD’de 1947'de Bell Laboratuvarları tarafından geliştirilen hücre ağı teknolojisi, ilk kez 1979’da Japon Nippon Telegraf ve Telefon Şirketi (NTT) tarafından başkent Tokyo’nun metropol bölgelerinde ticari kullanıma sunuldu. Bu ağ altyapısı 5 yıl içinde bütün Japonya’yı kapsayacak şekilde genişletildi ve dünyanın ilk birinci nesil (1G) mobil iletişim ağı kuruldu.

Analog olarak çalışan 1G hücre teknolojisi yerini 1990’ı yılların başında dijital hücre teknolojisine bıraktı. İkinci nesil (2G) dijital mobil ağı ilk kez 1991’de ticari kullanıma sunuldu.

1998'de NTT, Japonya'da üçüncü nesil (3G) dijital mobil iletişim ağını kullanıma sunacağını duyurdu. 3G, 2002'de ABD'de, 2003'te de Avrupa'da kullanılmaya başlandı.

3G'yi 4’ncü ve 5’nci nesil (4G ve 5G) ağ teknolojileri izledi. 4G, 2009'da ilk kez ABD'de kullanılmaya başlandı. Halen standartları geliştirilmekte olan 5G ise 2019'da itibaren kullanıma sunuldu.

TÜRKİYE'DE İLK TELEFON
İlk telefon Osmanlı Devleti'nde 1908 yılında uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralları 1911 yılında hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı cumhuriyet döneminde Atatürk'ün emriyle 1926 yılında Ankara'da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralları kurulmaya başlandı. Kısa bir süre sonra kurulan santrallar aracılığıyla bütün iller arası telefon haberleşmesi başlamış oldu.

Türkiye'nin uluslararası telefon santralı İstanbul'daki Tahtakale Telefon Santralıdır. Bu santralın diğer uluslararası telefon santrallariyla irtibatı 1985 yılı itibarıyla altı yoldan olmaktadır.Bunlar:
  • Edirne (Bulgaristan) hattı,
  • İzmir (Yunanistan) hattı,
  • Antalya (İtalya) hattı,
  • İskenderun (Suriye) hattı,
  • Diyarbakır (Irak) hattı,
  • Ankara (Rusya)hattı.
Toplam 1 oy (5/5)
Önceki BlogDYATLOV GEÇİDİ'NİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ
Sonraki BlogBİLİŞİMSEL'E NASIL ÜYE OLUNUR?

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.