image
Bir grup öğrenci, kışın Ural Dağları'nda bir gezintiye çıkmıştı. Açıklanamayan yaralar içeren ve radyasyona maruz kaldılar.
Ural Teknik Üniversitesi'nden 9 öğrenci 28 Ocak 1959'da Ural Dağları'nda iki haftaya yakın sürecek bir gezi için yola çıkarlar. Planladıkları rota dağcılık literatürünün en zor sınıfındaydı fakat liderleri İgor Dyatlov başta olmak üzere tüm ekibin hem kayak hem de tırmanış tecrübeleri olduğu için bu zorluk onlara ancak heyecan veriyordu.

Deneyimlerinin ateşi hepsini ısıtmış, korkusuzca yola çıkmışlardı. Planlanan gezi 12 Şubat'a dek sürecekti.Gezi başlamış, hatta mola verildiğinde hatıra fotoğrafları da çekilmeye başlamıştı.

Günler geçti, 12 Şubat'a gelindi. Gezinin son günüydü ve rotadaki son durak olan Vizhai'ye ulaşacak olan ekibin spor kulüplerine telgraf çekmeleri gerekiyordu. Grup lideri Dyatlov tarafından kulübe ne bir haber gitti ne de bir telgraf çekildi. Bir süre bekledikten sonra işin ciddiyetini kavrayan ekipler arama faaliyetlerine başlama kararı aldı.
igor dyatlov


Sadece dağcılar değil, güvenlik güçleri de bu arama için uçaklar ve helikopterlerle görev başındaydı. Tamı tamına 6 gün sürdü umut dolu arama macerası.Arama çalışmaları sonucunda hedeflenen varış noktalarından 10 km ötede tahrip edilmiş bir çadır bulundu. Biraz ilerlediklerinde de kamp ateşinin yanında sadece iç çamaşırları olan iki ölüyle karşılaştılar. Aramalar burada detaylanınca çadırlarla kamp ateşi arasında üç ölü bulundu. -30 derecede iç çamaşırıyla bulunan dağcıların tüm kıyafetleri parçalanmış çadırın içerisinde sapasağlam durmaktadır. Haliyle anlam verilemez. Grubun diğer 4 üyesi halen kayıptır, 2 ay boyunca aramalar sürer. Umutlar tükendiği sırada onları da benzer şekilde bulurlar. lk cesetlerden ortalama 75 m uzaklıkta bulunan 4 dağcının cesetleri ise diğerlerine göre iyi giyimlidir. İlginç olan dağcılar kendi kıyafetlerini değil, birbirlerinin kıyafetlerini giymiştir. Bu da "dağcıların panikle ne yaptıklarını bilmez halde oldukları" kanısını pekiştirir.

Ölüm sebepleri hipotermi olarak belirlense de neden bu durumda kaldıkları halen çözülemez.
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogTHE FOREST OYUNU OYNA
Sonraki BlogZÜLFÜ LİVANELİ - KARDEŞİMİN HİKAYESİ

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.