image
Türk Rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatro oyuncusu, Anadolu Rock türünün kurucularından. Asıl adı Muhtar Cem Karaca olan Cem Karaca, 5 Nisan 1945 yılında İstanbul Bakırköy'de dünyaya gelmiştir.
Annesi Ermeni asıllı büyük tiyatro sanatçısı Toto Karaca (İrma Felegyan), babası ise yine büyük bir tiyatro sanatçısı Azerbaycan asıllı Mehmet İbrahim Karaca'dır. Ailesinden gelen bu sanatçı ruh, Cem Karaca'yı etkilemeye küçüklüğünden başlayacaktı.


Müzikle ilk tanışması, annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın piyano notalarını öğretmesiyle oldu. Orta öğrenimini Robert Koleji'nde okuyan Cem Karaca, ilk sahne deneyimini 1962'de arkadaşlarının isteği üzerinde Beyoğlu Spor Kulübünde şarkı söyleyerek yaşadı. Arkadaşlarıyla birlikte güzel bir sahne deneyimi yaşayan Cem Karaca, grup kurmaya karar verir.

İlk grubu 1963'te Dinamikler olarak başlar. Grubuyla birlikte Bakırköy'de bir kulüpte hafta sonları sahne alırlar. Fakat Cem Karaca'nın babası Mehmet Karaca'nın oğlu üzerinde farklı hayalleri vardır. Kesinlikle sanatçı olmasını değil, hariciyeci olmasını ister. Bu yüzden Cem Karaca ailesinden gizli bir şekilde sahne almaya devam eder. Bunu duyan babası cesaretini kırmak için adam tutup Cem Karaca'yı yuhalatmıştır. O dönemler Cem Karaca kendi deyimiyle "papağan gibi" Elvis Presley şarkılarını söylemiştir.

Daha sonra dağılan grubun peşinden Cem Karaca ve Jaguarlar kurulacaktır. Altın Mikrofon yarışmasına katılan bu grup ne yazık ki ön elemeleri geçemeden yarışmaya veda edecektir.


1965 yılında baba Mehmet Karaca'nın "türküleri rock müzikle birleştirme" fikri Cem Karaca'nın aklını kurcalamaya başlayacaktır. Aynı sene Cem Karaca, ilk evliliğini yapar ve askere gider. Askerdeyken daha önceleri "ilkel müzik" olarak adlandırdığı türküleri tanıyacaktır. Bir mehmetçiğin çaldığı bağlama Cem Karaca'nın müzik anlayışını o andan itibaren temelinden değiştirecektir.

1967 yılında askerden dönen Karaca, bu etkiyle beraber Apaşlar grubuyla çalışmaya başlar. Ve ilk plakları olan Emrah'ı bu yıl çıkarırlar. Daha önce Jaguarlar'la katıldığı Altın Mikrofon yarışmasına bu sefer Apaşlar ile katılan Karaca, bu yarışmada grubuyla beraber 2.olurlar. Bu yarışmadan ve ilk plaktan sonra grubun yıldızı parlar. 1968 yılında ise Resimdeki Gözyaşları gelecektir. Bu parçaları Bu Son Olsun gibi çokça duyduğumuz şarkılar takip edecektir.


Bu dönemde Cem Karaca, ikinci evliliğini tiyatro sanatçısı Meriç Başaran ile yapacaktır.

Dağılan Apaşlar grubunun ardından Karaca, bu sefer Kardaşlar grubuyla çalışmaya başlayacaktır. Bu dönemde Cem Karaca, tek başına Almanya'ya kayıt yapmaya gitti. Burada Ferdy Klein Orkestrası ile kendi bestelerini Anadolu ezgileriyle kaydetti. Kardaşlar ile birlikte Dadaloğlu/Kalender 45'liği yayınlandı. Bu türkü, Cem Karaca'nın siyasi tarafını ufak ufak göstermeye başlayacaktır. Bu dönemde Cem Karaca, Hey dergisi tarafından "Yılın En İyi Erkek Sanatçısı" seçildi.


Kardaşlar ile yollarını ayıran Cem Karaca, Moğollar grubuyla kısa bir süreliğine çalışmaya başlamıştır.


Bu dönemde kaydedilen, günümüzde de popülerliğini yitirmemiş olan "Namus Belası" parçası yayınlandı. Yine bu dönemde Karaca, üçüncü evliliğini Feride Balkan'la yapmıştır. Ve bu evlilikten Emrah adında bir oğlu olmuştur.
Daha sonra grubun gitaristi Cahit Berkay, Fransa'ya gitmeye karar verince Cem Karaca'nın Moğollar ile yolu ayrıldı.

Bu ayrılığın ardından Cem Karaca, "Dervişan" grubunu kurdu ve bu grupla çalışmalarına devam etti. Bu dönem Karaca'nın hayatının çok önemli anlarından biridir. O döneme kadar pek fazla siyasi görüşünü belli etmeyen Karaca, bu gruptaki çalışmalarıyla artık bir taraf olarak görülmeye başlanacaktır. Tamirci Çırağı, Mutlaka Yavrum, Kavga, 1 Mayıs gibi çalışmalar bu dönemde yayınlandı.


Daha sonra bu grubu da dağılan Karaca, Anadolu'nun iki farklı ucu olan Edirne ve Ardahan'dan esinlenerek Edirdahan adını verdiği bir grup kurdu. Bu grubun üyelerinin çoğu Kurtalan Ekspres'in müzisyenleriydi. Birtakım müzisyen değişimlerinin yaşandığı bu grupta 18 dakikalık Safinaz albümü yayınlanmıştır. Bu parça, o dönem Türkiye'de pek rastlanmayan bir "rock operası"ydı.


Daha sonra Karaca, müzik çalışmaları için tekrar Almanya'ya gittiği bir dönemde Türkiye'de 12 Eylül 1980 darbesi oldu. 1 Mayıs şarkısından dolayı yargılanan Karaca'nın 200 yıla kadar hapsi isteniyordu. Bu yüzden Cem Karaca, ilerleyen dönemde bu suçlamalar sebebiyle vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Bu dönemde babası Mehmet İbrahim Karaca hayatını kaybetmiştir. Cem Karaca ne yazık ki babasının cenazesine katılamamıştır. Almanya'da yaşamına devam eden Karaca, buradaki Türklerin yaşadığı zorlukları anlatan Almanca Die Kanaken albümünü yayınlamıştır. Almanya'da da muhalif tavırları yüzünden Karaca'ya ambargo uygulanmıştır. Konserlere, televizyon programlarına bir süreden sonra davet edilmemiştir.

Daha sonra araya girenlerin vasıtasıyla dönemin başbakanı Turgut Özal'la Almanya'da görüşen Karaca, yurda dönmek istediğini belirtmiştir. Turgut Özal'ın girişimleri sonucu Cem Karaca, 8 yıl sonunda nihayet vatanına dönebildi. Teker teker bütün suçlamalardan beraat etti. Fakat bu sefer de eski arkadaşları tarafından "dönek" ilan edildi. Bu ithamlara da bir sanatçıya yakışır bir şekilde, "Ben döneksem döndüm diye memleketime, döndüm baba döndüm işte oh be!" diyerek Oh Be! şarkısıyla cevap verecektir.


Bu dönemde Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar albümünü çıkardı. Daha sonraki dönemlerde arkadaşları Uğur Dikmen ve Cahit Berkay'la beraber hazırladıkları Yiyin Efendiler isimli albüm yayınlandı. 1990 yılında, arkadaşı Cahit Berkay'la beraber çok güzel bir hazırlanma hikâyesi olan "Kahya Yahya" isimli şarkıyı hazırlayıp Altın Güvercin yarışmasına katılıp kazanmışlardır. 1992 yılında ise Cem Karaca'nın annesi Toto Karaca vefat etmiştir. Bu dönemde ise yine arkadaşları Uğur Dikmen ve Cahit Berkay'la ikinci çalışmaları olan Nerde Kalmıştık? albümü yayınlandı. Bu albümdeki, Cem Karaca'nın annesi Toto Karaca için yazdığı "Islak Islak" şarkısı oldukça öne çıkmıştır. Sonraki dönemlerde Cem Karaca televizyon ekranlarında Raptiye, Efendime Söyleyeyim, Cem Karaca Show gibi programlar yapmıştır.


1999'da Türk rock müziğinin duayenleri olan Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu, Ahmet Güvenç ve Uğur Dikmen'in desteğiyle "Bindik Bir Alamete..." isimli albümünü çıkardı. Cem Karaca son evliliğini 2001 yılında İlkim Erkan ile yapmıştır. Hayatına bu kadar çok şey sığdıran Muhtar Cem Karaca, 8 Şubat 2004 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Kabri, İstanbul'daki Karacaahmet Mezarlığına bağlı olan Seyit Ahmet Deresi İranlılar Mezarlığındadır. 

 
Toplam 1 oy (0/5)
Önceki BlogİKİ DİL BİR BAVUL FİLM İZLE
Sonraki BlogBARIŞ MANÇO KİMDİR?

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.