image
Bu yazımızda Acun Medya'nın 1 Ocak 2021'de yayın hayatına başlayan dijital uygulaması EXXEN'i ele alacağız. Exxen, Acun Ilıcalı tarafından kurulan, 1 Ocak 2021 itibarıyla yayın hayatına başlayan bir dijital içerik platformudur. Platform hakkında birkaç genel bilgi verelim. Platform için 1.500 kişilik bir ekip oluşturuldu. Platformun yıllık bütçesinin ise 900 milyon TL olacağını açıkladı.Exxen'in reklamlı ve reklamsız olmak üzere ücretli iki paketi mevcut. Reklamlı üyelik satın alanlar aylık 9.90 TL, reklamsız üyelik satın alanlar ise 19,90 TL ödeyecekler. Platform içerisinde dizi, reality show, yarışma, belgesel ve çocuk programı gibi farklı yaş gruplarına hitap eden yapımların yer alacağı açıklandı. Ayrıca televizyonda ticari sebepler nedeniyle yayınlanamayan 20 ya da 40 dakikalık kısa içeriklerin platformda yayınlanacağı belirtildi.

Peki EXXEN dijital platformda başarılı olur mu? Türkiye'nin Netflix'i EXXEN olabilir mi?

Türkiye'nin en iyi televizyoncusu kuşkusuz Acun. Öyle ki daha önce denenmiş ama tutmayan projeler bile Acun tarafından ekranlara taşındığında izleyici de bir karşılık buluyor. Fakat Acun, EXXEN'i Türkiye'deki dizi, film ve içerikleri dünya çapında temsil edecek bir platform olarak görmek istediğini belirtti. Türkiye'de EXXEN'in hedef kitle çoğunluğunun Z kuşağı olduğunu da düşünecek olursak bu sefer işi oldukça zor.

EXXEN, yayın hayatına belli başlı programlarla başladı. Bunlarla alakalı en büyük eleştiri, Netflix'e rakip olacağı düşünülen bu platformun, youtube içerik üreticilerini toplayarak küçük bir youtube oluşturduğuydu. Eleştiriler pek haksız sayılmazdı fakat günümüzde youtuberların ulaştığı noktayı düşününce Z kuşağını bu platforma çekebilmek için mantıklı bir hareket olarak da görülebilirdi.

EXXEN'in şu anki içerikleriyle Netflix seviyelerine çıkmasını beklemiyorum. Fakat önümüzdeki yıllar içerisinde yeni ve farklı projerle tüm dünyada adından ciddi şekilde söz ettireceğini düşünüyorum. Bunu Acun Medya'nın iş bilgisine, yapılan hatrı sayılır maddi yatırımlara, Türkiye'de ve dünyada dijital platformların sayısının hala az olmasına, Türk dizi ve film sektörünün dünyadaki birçok ülkeden daha iyi olduğuna dayanarak söylüyorum.

Bekleyip göreceğiz, sizce EXXEN başarılı olacak mı?
İlk oyu sen ver!
Önceki BlogALAN TURİNG KİMDİR?
Sonraki BlogTHE IMITATION GAME: ENIGMA İZLE

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.