image
Yeryüzünün ölümsüz tek canlısına merhaba deyin: Turritopsis Nutricula. Denizanası hakkında enteresan bilgiler bu yazımızda. Denizanaları, sölenterler şubesinde yer alan omurgasız canlılardır. Yani balık ve kuşların aksine iç iskeletleri veya omurgaları bulunmaz. Başları şemsiyeye benzer ve şeffaf yapıdadır. Bazı denizanaları sadece dokunaçlara sahiptir. Bazılarınınsa hem dokunaçları hem de kolları vardır. Dokunaçlarında bulunan yakıcı hücreler zehirli ve ipliğe benzer yapılarla dolu hücrelerden oluşur. Bu hücreler avlarını zehirleyerek beslenmelerini ya da düşmanlarından korunmalarını sağlar. Besinlerini çoğunlukla zooplankton adı verilen küçük deniz canlıları oluşturur.

1) Denizanalarının geçmişi 650 Milyon yıl önceye dayanıyor. Denizanalarının kemikleri yoktur, bu yüzden de fosillerini bulmak oldukça zor. Bilim insanlarının çalışmalarına göre denizanaları, paleontolojik kayıtlara göre 650 milyon yıldır aramızda. Yani denizanaları, dinozorlardan bile daha eski bir geçmişe sahipler.

2) Aslında balık değil, jelatinimsi zooplanktonlar. Denizanası, aslında balık değildir. Onlar, Knidliler sınıfından omurgasız canlılar ve oldukça fazla türü bulunmakta. Birçok bilim insanı ayrım yapmaktansa, onları “jelatinimsi zooplankton” olarak adlandırıyor.

3) Beyinleri ve kalpleri yoktur. %98’i sudan oluşuyor. Denizanaları şeffaf yapılarından dolayı çevresini yansıtıyor. Okyanusun akıntıları ile hafifçe dalgalanıyorlar ve bunun aslında ilginç bir nedeni var: Vücutlarının yaklaşık %98’i sudan oluşuyor. Karaya çıkarlarsa, vücutları buharlaşmaya başlıyor ve birkaç saat sonra da yok olabiliyorlar. İlkel bir sinir sistemleri olmakla birlikte beyinleri yok. Ayrıca kalpleri de yok. Jelatinimsi vücutları o kadar ince ki, sadece difüzyonla nefes alıyorlar.

4) Bazılarının gözü var. Basit vücut tasarımlarına rağmen, bazı denizanalarının gözleri vardır. Aslında, birkaç tür için görme olayı, oldukça karmaşık bir yapıda olabilir. Örneğin kutu denizanası, karmaşık görsel sensörler dizisi olan 24 gözü sayesinde, dünyayı 360 derece görebilen birkaç canlıdan biri.

5) Ölümsüz Denizanaları Bilim insanlarının, özelliklerini insana aktarmaya çalıştığı ölümsüz canlı Turritopsis Dohrnii, oldukça eşsiz bir denizanası türü ve ölümsüz! Bu tür, organizma hücrelerinin esasen tekrar yeni hale geldiği bir süreç olan “hücresel transdiferansiyasyona” girebilir. Başka bir deyişle, bu denizanası kalıcı bir gençlik çeşmesine sahiptir. Teorik olarak ölümsüz.

6) Dünyanın en ölümcül yaratıkları arasındalar. Dünyadaki en zehirli denizanası, muhtemelen yetişkin bir insanı sadece birkaç dakika içinde acı içinde öldürebilen kutu denizanasıdır. Her kutu denizanasının 60’tan fazla insanı öldürecek kadar zehir taşıdığı bilinmektedir. Daha da kötüsü, zehirden önce ağrıdan ölmeniz oldukça muhtemel. Avustralyalı araştırmacılar kutu denizanası sokmaları için potansiyel bir panzehir geliştirmişlerdir.

7) Bazı denizanaları karanlıkta parlayabiliyor. Birçok denizanası, biyolüminesan özelliğe sahiptir. Biyolüminesan, canlıların ışık üretmesini ve bu ışığı yaymasını sağlar. Denizanaları, bu ışığı avlarını kendilerine çekmek veya avcılarını rahatsız etmek gibi çeşitli nedenlerle kullanıyor.

8) Denizanaları, nükleer reaktörleri etkisiz hale getirebiliyor. Son on yılda denizanalarının, birkaç nükleer reaktörün kapatılmasından sorumlu olduğu ortaya çıktı. Denizanası sürüleri giriş borularını tıkayabilir, tesisleri geçici olarak çalışmayı durdurmaya zorlayabilir.

9) Denizanası kendilerini klonlayabiliyor. Bir denizanası ikiye kesildiğinde, denizanası parçaları yenileyebilir ve iki yeni organizma oluşturabilir. Benzer şekilde, bir denizanası yaralandığında kendisini klonlayabilir ve böylece potansiyel olarak yüzlerce yavru üretmiş olur.

10) Bazı denizanalarının dokungaçları yoktur. Scyphomedusa deepstaria, avını yakalamak için dokungaçlara ihtiyaç duymaz.

11) Dev Denizanası: Pink Meanie Bu denizanasının bilimsel adı Drymonema Larsoni olsa da yırtıcı hareketleri ve ayırt edici rengi ona “Pink Meanie” takma adını kazandırmıştır.

12) Süper Güçleri Olan Canlılar Yapılan araştırmalara göre taraklılar ismindeki bir denizanası türünün dirimsel ışık yayabildiği, ay denizanalarının bir türünün 400 bine yakın yavru doğurabildiği, denizanalarının süper güçlerine verilen örnekler arasında yer alıyor.


 
Toplam 3 oy (0/5)
Önceki BlogOĞUZ ATAY KİMDİR?
Sonraki BlogTÜRK FUTBOLUNA İLGİ NEDEN DÜŞTÜ?

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapın.

Yorumlar (0)

Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.